راهنمای خرید کولر آبی برای تابستان سال 99

7
159
راهنمای خرید کولر آبی
راهنمای خرید کولر آبی

دیجی‌هوم در مقاله راهنمای خرید کولر آبی قصد دارد با معرفی انواع کولر آبی و نکات طلایی انتخاب کولر آبی شما را راهنمایی کند تا با هزینه کمتر انتخاب با کیفیت‌تری داشته باشید.
رشد شهرنشینی و از طرف دیگر پدیده گرمایش زمین باعث شده، فصل‌ های بهار و تابستان در بسیاری از مناطق با گرمای زیادی همراه باشد. در این فصول با توجه به آلودگی‌های مختلف صوتی و هوایی امکان باز کردن پنجره و استفاده از هوای تازه بیرون وجود ندارد.
درنتیجه جهت خنک کردن و تازه‌تر کردن هوای داخل می‌توان از دستگاه‌ های خنک‌ کننده مختلفی استفاده کرد. یکی از ابزار خنک‌ کننده که در کشور ما از سال‌ های بسیار دور رواج داشته کولر است.
کولر آبی برای مناطقی که به‌ویژه دارای آب‌ و هوای گرم و خشک هستند بسیار مناسب است. با افزایش تکنولوژی در ساختار و عملکرد این نوع از وسایل سرمایشی نیز تغییراتی به وجود آمد که باعث شده همچنان مردم آن‌ها را به چیلرها و سایر لوازم سرمایشی ترجیح بدهند.
در مقاله راهنمای خرید کولر آبی ، انواع کولر آبی را به شما معرفی کرده و شما را جهت انتخاب کولر مناسب برای منزل یا محل کارتان راهنمایی خواهیم کرد.
• تاریخچه کولرآبی
• معرفی انواع کولرآبی و عملکرد آن
• امکانات یک کولرآبی پیشرفته
• نکاتی طلایی جهت راهنمای خرید کولرآبی مناسب محل کار و زندگی شما

بادگیر
بادگیر

تاریخچه کولر آبی

کولر آبی نوعی وسیله خنک‌ کننده است که با استفاده از برق و آب به‌ صورت توأمان باد خنک ایجاد می‌کند. هرچه آبی که در کولر جریان دارد بیشتر باشد خنکی هوای تولیدشده بیشتر است. اولین نمونه‌های کولر آبی با این فرم و شکلی که امروز می‌بینیم در آمریکا و اوایل قرن بیست تولید شد و ازآنجا به مناطق دیگر گسترش پیدا کرد؛
اما پیش از آن در نقاشی‌هایی که از مصر باستان به روی دیوارها کشف‌ شده‌اند می‌توان تصاویری از فنجان‌ های ساخته‌شده از خاک رس که از آب پرشده‌اند مشاهده کرد. این شاید اولین مدل از کولرهای آبی بوده است و یا اینکه رومیان باستان به‌ویژه ثروتمندان، آبشارهایی را از دیوارهای خانه‌هایشان عبور می‌دادند تا موجب خنک شدن هوای منازلشان شود.

لئوناردو داوینچی که نقاشی معروف است، تأثیر بسیار زیادی در توسعه خنک‌ کننده‌ های تبخیری داشته است. در واقع او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین ذهن‌ های انقلابی، مفهوم سیستم‌ های خنک‌ کننده تبخیری را از طریق طرح‌های خود از آب و انرژی ارائه داد و سبب شد که طراحان زیادی از او برای ساخت کولر الهام بگیرند.
همچنین می‌توان گفت یکی از قدیمی‌ ترین کولرهای دنیا در ایران و در شهر یزد ساخته شد که به بادگیر معروف هستند. بادگیرها هوای خارج از خانه را درون خود جمع می‌کردند و با استفاده از تشت‌های آبی که در آن‌ها تعبیه‌شده بود فضا را خنک و مطبوع می‌ساختند.
در اوایل قرن نوزده تولیدکنندگان انگلیسی در کارخانه‌های نساجی خود در فصل تابستان از خنک‌ کننده‌های تبخیری استفاده می‌کردند. گفته می‌شود مهاجران آمریکایی نیز در دهه‌های بیست و سی میلادی نیز این روش را استفاده می‌کردند. گفته می‌شود اولین کولر آبی در هتل آدامز در شهر فینیکس آریزونا در ایالات‌متحده آمریکا در سال ۱۹۱۷ ساخته و بهره‌برداری شد.
اولین کمپانی که دست به تولید انبوه کولر آبی زد شرکت امرسون الکترونیک آمریکا بود. پس‌ از آن شرکت‌های بی‌شمار دیگری خط تولید کولر آبی را راه انداخته‌اند و حتی این تولیدات به داخل ایران هم رسید و در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان داخلی کولرآبی تولید کرده و یا به کشورهای اطراف صادر می‌کنند.

سایر مقاله‌های مرتبط از دیجی‌هوم:

راهنمای خرید تلفن بی‌ سیم و معرفی محبوب‌ ترین برند آن

معرفی انواع کولر آبی و عملکرد آن‌ها

کولرها با استفاده از فرآیند تبخیر آب، دست به تولید باد خنک می‌زنند. این سرمایش تبخیری ریشه در تمدن‌های ایران و مصر باستان دارد. در راهنمای خرید کولر آبی این نکته قابل‌ ذکر است که کولرهای آبی معمولاً در مناطقی استفاده می‌شوند که دارای آب‌وهوایی گرم و خشک است زیرا علاوه بر تولید هوای خنک، موجب ایجاد رطوبت شده و این امر به تعادل دما در منازل و حفظ اشیا از آسیب‌هایی نظیر ترک‌خوردگی، شکاف و … کمک می‌کند.

در سیستم‌هایی که سرمایش آن‌ها از طریق فرآیند تبخیری انجام می‌شود (برخلاف دستگاه‌های سرمایشی جدید همچون چیلر و…) از هوای تازه استفاده می‌شود ضمن اینکه بخشی از گردوغبار نیز شسته شده و از بین می‌رود. این امر سبب می‌شود که علاوه بر هوای خنک، هوای تازه‌تر و سالم‌تری نیز وارد منزل شود.
یکی از نکاتی که راهنمای خرید کولر آبی شما است، توجه به قدرت خنک‌ کنندگی کولر است. کمپانی‌های تولیدی کولر را در اندازه‌های مختلف تا ظرفیت ۱۳۰۰۰ می‌سازند.
به‌ عنوان‌ مثال ظرفیت ۴۵۰۰ مترمکعب نشان‌دهنده هوادهی کولر در هر دقیقه است. در ایران بیشتر کولرهای پنج، هفت و دوازده هزار رایج هستند؛ زیرا این دستگاه‌ها قدرت مکندگی بیشتر هوا را دارند. هر چه این عدد بیشتر باشد قدرت تولید سرمایش نیز بیشتر است.
حتماً باید بین ظرفیت کولر و متراژ محلی که قرار است در آن استفاده شود تناسب وجود داشته باشد. در غیر این صورت انرژی زیادی به هدر خواهد رفت.
برای مثال یک کولر ۲۳۰۰ توان تولید سرمایش برای یک‌خانه صدمتری آفتاب‌گیر را ندارد. برای متراژ ۳۰ الی ۵۰ متر کولر ۲۳۰۰، متراژ ۵۰ تا ۶۵ متر کولر ۳۵۰۰، ۶۵ تا ۱۲۰ متر کولر ۴۹۰۰، ۱۲۰ تا ۱۸۰ متر کولر ۷۰۰۰ مناسب است. هر چه متراژ محل بالاتر برود باید کولری با ظرفیت بالاتر در نظر گرفت.

جهت انتخاب کولر مناسب با ساختمان علاوه بر متراژ باید عوامل دیگری ازجمله طبقه محل موردنظر، تعداد اتاق‌ها، محل جغرافیایی و شرایط آب‌وهوایی منطقه، میزان تابش آفتاب بر کولر، عایق‌بندی در و پنجره‌ها و … را در نظر گرفت.

در ادامه مبحث راهنمای خرید کولر آبی شاره می‌کنیم که به‌طورکلی کولرها در دو نوع معمولی (کولرآبی پوشالی) یا کولرآبی سلولزی به بازار ارائه می‌شود.

کولر آبی پوشالی (معمولی):

کولر آبی معمولی همان‌گونه که از اسمش پیداست نوع و مدل رایجی است که در آن از پوشال استفاده می‌شود. در این مدل الکتروپمپ، آب را بر روی پوشال‌ها ریخته و آن‌ها را مادامی‌که کولر کار می‌کند خیس نگاه می‌دارد و از طرف دیگر با استفاده از یک فن و پروانه، هوای خنکی که از پوشال تولید می‌شود را با فشار به داخل دریچه‌ های کولر وارد کرده و این هوا از طریق دریچه کولر به داخل اتاق‌ها راه پیدا می‌کند. کولر آبی پوشالی پیامدهایی را نیز به همراه دارد. ممکن است پوشال‌ها به‌صورت یکسان خیس نشود و درنتیجه از کیفیت هوای خنک کاسته شود.

کولر آبی سلولزی:

در کولرهای سلولزی از پوشال خبری نیست و به‌جای آن از یک پد سلولزی استفاده می‌شود. این پدها دارای ساختاری نازک و موج‌دار از سلولز هستند. در این مدل نیازی به تعویض سالیانه نیست و گاه تا پنج سال هم می‌توان از آن استفاده کرد.
ازآنجایی‌که این پدها به‌صورت یکنواخت خیس می‌شوند درنتیجه سرمایش بیشتر و باکیفیت‌تری تولید می‌شود. از معایب این مدل کولر می‌توان به بوی نامطبوع آن پس از کارکردن مداوم و در طی چند ماه اشاره کرد که تولیدکنندگان سعی در برطرف کردن این مشکل‌دارند. ازآنجایی‌که کولرهای سلولزی دارای خود شویی هستند درنتیجه دیرتر رسوب می‌گیرند و از این جهت اهمیت بسیار بالایی دارند.

برای کسانی که دارای بیماری‌های ریوی و تنفسی هستند کولرهای سلولزی مناسب‌تر است. صدای کمتری داشته و از ورود قارچ و باکتری به داخل منزل جلوگیری می‌کند.

علاوه بر نوع عملکرد کولر، برای ساخت کولرهای آبی نوع نیاز مشتریان را مدنظر قراردادند و بنابراین کولرها را در انواع مختلفی ازجمله، کولر پشت‌بامی، کولر آبی پرتابل یا متحرک، کولر بالکنی، کولر آبی کوچک یا کولر آبی رومیزی تولید کردند. همان‌گونه که از اسم آن‌ها مشخص است با توجه به شرایط مختلف می‌توان آن را در محل‌های گوناگون متصل کرده و با استفاده از کانال‌کشی داخل فضای منزل از سیستم سرمایشی آن استفاده کرد.

کولر آبی پرتابل
کولر آبی پرتابل


کولر آبی پرتابل:

کولر آبی متحرک قابلیت جابجایی دارد و مخزن آب آن‌ها را می‌توان یا به‌صورت دستی پر کرد یا به شیر آب متصل کرد و از طریق شلنگ آن را تغذیه نمود. کولر آبی پرتابل نیازی به کانال‌کشی ندارد و برای محیط‌های کاری کوچک بسیار مناسب است.
این مدل به‌صورت کولر آبی رومیزی، پایه‌دار و … در بازار به مشتریان عرضه می‌شود. برای نصب این کولر نیاز به همکاری متخصص نیست و خود فرد به‌راحتی می‌تواند آن را نصب و راه‌اندازی کند. مصرف برق در کولر آبی پرتابل کم است و قابلیت تنظیم جهت وزش باد را دارد (در بعضی مدل‌ها به‌صورت خودکار) این مدل معمولاً صدای بیشتری تولید می‌کند و درصورتی‌که مخزن آن دستی پر شود مقادیری ایجاد زحمت می‌کند.

کولر آبی پشت‌بامی:

این مدل برای نصب بر روی پشت‌ بام‌ ها طراحی‌شده است میزان قدرت آن معمولاً بیشتر است و از طرف دیگر دریچه‌های هوای آن در طرفین و کناره‌های کولر تعبیه‌شده است زیرا امکان گردش هوای بیشتری برای آن وجود دارد. این مدل کولر از طریق کانال‌کشی به داخل ساختمان راه پیدا می‌کند.

کولر آبی بالکنی:

این مدل‌ها در داخل بالکن نگهداری می‌شوند دارای ابعاد کوچک‌تری هستند و از طریق کانال به داخل منزل راه پیدا می‌کنند. دریچه‌های هوا معمولاً در این مدل روی سقف کولر تعبیه‌شده است.

امکانات یک کولر آبی پیشرفته

کولرهایی که امروزه در بازار وجود دارند باید دارای سیستم زمانی برای کنترل خاموش یا روشن شدن باشند. کولر باید در سه دور کم، متوسط و زیاد توانایی انجام عملیات داشته باشد. همچنین بسیاری از انواع کولر آبی جدید دارای صفحه‌نمایش هستند که دمای اتاق را به شما نشان می‌دهند.
برخی دیگر دارای تایمر جهت تنظیم زمان روشن یا خاموش شدن کولر هستند. ازجمله امکانات و ویژگی‌های دیگری نیز که در کولرهای پیشرفته تعبیه‌شده است می‌توان به نشانگر زمان تعویض پوشال، سیستم خاموش‌کن اتوماتیک و خودکار (در صورت استفاده متوالی پس از یک مدت معین کولر خودبه‌خود خاموش می‌شود) این گزینه مناسب زمانی است که برای سفر منزل را ترک کرده و فراموش کرده‌اید که کولر را خاموش‌کنید، اشاره کرد همچنین ویژگی بعدی کلید حفاظت از جان است که خطر برق‌گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
امروزه در ساخت کولرها از دکمه حالت اقتصادی استفاده می‌شود. در این گزینه زمانی که کولر را روشن می‌کنیم در همان ابتدا خنکی بیشتری تولید می‌شود و در طی زمان از میزان آن کاسته می‌شود که این امر در صرفه‌جویی انرژی نقش مهمی ایفا می‌کند.

نکات طلایی انتخاب کولر آبی
نکات طلایی انتخاب کولر آبی

نکاتی طلایی جهت راهنمای خرید کولرآبی مناسب محل کار و زندگی شما

 • پیش از خرید کولر موردنظر، مقاله‌های راهنمای خرید کولر آبی را مطالعه فرمایید، به سایت‌های فروش سرزده و نظر کاربران را نیز با دقت بخوانید. درصورتی‌که قصد خرید آنلاین دارید از شرایط گارانتی، مرجوعی و تعویض کالا مطمئن شوید.
 • در صورت خرید کولر معمولی باید هزینه هرساله تعویض پوشال را در نظر بگیرید زیرا در غیر این صورت گردوغبار و ذرات ریزی از طریق همین پوشال‌های آلوده به داخل اتاق‌ها راه پیداکرده و موجب بروز قارچ و میکروب می‌شود که برای سلامتی انسان زیان‌بار است.
 • پدهای سلولزی قیمت بیشتری نسبت به پوشال داشته ولی چون نیاز به تعویض سالیانه ندارند مقرون‌به‌صرفه هستند.
 • به این خاطر که کولر هم‌زمان از دو انرژی آب و برق استفاده می‌کند جهت صرفه‌جویی در مصرف کولرهایی را خریداری کنید که دارای رده انرژی B به بالا باشد.
 • کانال خروجی کولر بین دریچه هوا و برزنت قرارگرفته است. در فصول گرما سعی کنید با کمک سایه‌بان مانع تابش آفتاب به این قسمت شوید. با پوشاندن این بخش عملکرد دستگاه بدون استفاده از انرژی بیشتر، بهتر خواهد شد. کانال داخلی اما در داخل دستگاه کولر و در مقابل پروانه قرارگرفته است.
 • جهت افزایش عمر و پاکیزگی کولر خود تمام درزهای ورودی هوا را با پوشال مسدود کنید و برای استفاده جدید پوشال‌ها را شسته و یا تعویض کنید.
 • معمولاً کولرها را در پشت‌بام یا بالکن نگهداری می‌کنند این موضوع سبب می‌شود که بیشتر در معرض نور آفتاب یا باد و باران باشد و احتمال پوسیدگی و آسیب‌دیدگی آن بیشتر شود؛ بنابراین بهتر است پیش از خرید تمام زوایای بیرونی کولر را بررسی کرده و از جنس و ضخامت مناسب کف و دیواره‌های آن مطمئن شوید.
 • برای کولر باید رنگی استفاده‌شده باشد که دارای پوشش مقاوم در برابر اشعه UV باشد (الکترواستاتیک)
 • ازآنجایی‌که کولر در دو فصل بهار و تابستان استفاده می‌شود درنتیجه جهت تهیه آن باقیمت مناسب، خرید خود را به فصل پاییز یا زمستان موکول کنید که تقاضا کمتر است.
 • جهت نصب و راه‌اندازی کولر حتماً از افراد متخصص کمک بگیرید معمولاً نمایندگی‌های فروش، خود افراد متخصص را به شما معرفی خواهند کرد.
 • در راهنمای خرید کولرآبی پوشالی به این نکته توجه کنید که کولرآبی پوشالی معمولاً نسبت به مدل‌های کولرگازی و سایر مدل‌ها قیمت مناسب‌تری دارد. همچنین هزینه تعمیرات آن بسیار کمتر از سایر کولرها است.

بهترین کولر آبی برای تابستان ۹۹ کدام است؟

7 دیدگاه‌ها

 1. یه مقاله بزارید که قیمت انواع کولرهای آبی رو هم توش بگین . من خودم فقط کولر آبی آبسال میشناسم

 2. با توجه به این وضعیت افزایش قیمتا بهتره همین زمستون به فکر خرید کولر آبی برای تابستون 99 باشیم، معلوم نمیکنه اون موقع چقدر گرون میشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید