راهنمای خرید ماشین لباسشویی ، با حداقل قیمت و حداکثر کیفیت

7
189
ماشین لباسشویی
راهنمای خرید ماشین لباسشویی

دیجی‌هوم در مقاله راهنمای خرید ماشین لباسشویی مهم‌ترین نکات برای انتخاب و در نهایت خرید لباسشویی را بیان خواهد کرد. با توجه به تنوع بسیاری که در بازار ماشین لباسشویی حاکم است انتخاب و خرید یک ماشین لباسشویی باکیفیت کار چندان راحتی نیست. علاوه بر بودجه و کیفیت ماشین شما باید به این نکته توجه کنید که مناسب‌ترین ماشین لباسشویی برای منزل و آشپزخانه شما کدام است.

از سایز و ظرفیت گرفته تا رتبه‌بندی انرژی و سرعت چرخش و سایر ویژگی‌ها، خرید یک ماشین لباسشویی خوب کمی چالش‌برانگیز به نظر می‌رسد. شاید در نگاه اول فکر کنیم که تمامی ماشین لباسشویی‌ها کاری یکسان انجام می‌دهند ولی این نوع نگرش درست نیست.

  هر یک از ماشین‌ها می‌توانند مزایا و معایب مختص به خود را داشته باشند. پیش از خرید باید در مورد تمام جوانب اطمینان حاصل کنید.
 برای تست کیفیت ماشین لباسشویی در آزمایشگاه‌های مخصوص، لباس‌های آغشته به لکه‌های شراب، کاکائو و دوده را داخل آن می‌گذارند. پس از انجام شست‌وشو هر چه میزان لکه‌ها کم‌تر باشد به معنی کیفیت بیشتر ماشین است.

 همچنین میزان مصرف انرژی، آب و میزان لرزش و صدای دستگاه در رتبه‌بندی ماشین لباسشویی اهمیت بسیاری دارد. برای انتخاب یک ماشین لباسشویی با مزایای بسیار که مقرون‌به‌صرفه، با صدای کم و عدم‌تغییر بافت و صدمه به لباس باشد می‌توانید در مقاله راهنمای خرید ماشین لباسشویی خوب با ما همراه شوید.

 1. انواع ماشین لباسشویی
 2. آنچه باید از ماشین لباسشویی بدانید
 3. امکاناتی که یک ماشین لباسشویی خوب می تواند به شما ارایه دهد
 4. نکات مفید جهت راهنمای خرید ماشین لباسشویی

۱٫ راهنمای خرید ماشین لباسشویی : انواع ماشین لباسشویی

 • ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک
 • ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک
 • ماشین لباسشویی هوشمند
 • ماشین لباسشویی درب از بالا
 • ماشین لباسشویی درب از جلو
 • ماشین لباسشویی ایستاده و توکار

 ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک :

 ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک به‌صورتی طراحی‌شده است که بخش خشک‌کن و شست‌وشوی آن از هم مجزاست و باید خودتان پس از اتمام فرآیند شست‌وشو لباس‌ها را به داخل سبد خشک‌کن منتقل کنید.
 اگر لباس‌های شما دارای لکه‌های سنگین است می‌توانید در اواسط چرخه شست‌وشو ماشین را متوقف کرده، لباس را با دست بشورید و دوباره برای ادامه کار ماشین را فعال کنید. ازآنجایی‌که این نوع ماشین‌ها فعالیت زیادی انجام نمی‌دهند درنتیجه انرژی کمتری نیز مصرف می‌کنند.

ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک
ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک

ماشین لباسشویی تمام‌اتوماتیک :

 ماشین لباسشویی اتوماتیک و تمام‌اتوماتیک دارای ویژگی‌های متفاوتی ازجمله تنظیمات مختلف جهت شست‌وشوی انواع لباس با جنس‌ها و سایزهای مختلف است و امکان استفاده و تنظیم ماشین حتی زمانی که خارج از منزل هستید را نیز فراهم می‌کند.

ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک
ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک


ماشین لباسشویی هوشمند:

 یکی از انواع دیگر لباسشویی در مقاله راهنمای خرید ماشین لباسشویی، نوع هوشمند آن است. این مدل به شما امکان می‌دهد تا ماشین خود را با استفاده از گوشی همراه کنترل کنید. با استفاده از این ویژگی شما امکان روشن کردن، متوقف کردن، دریافت آلارم هنگام اتمام کار ماشین و … رادارید. برای استفاده از این تنظیمات ماشین لباسشویی به اتصال به وای فای نیاز دارد.


ماشین لباسشویی درب از بالا :

 این مدل همان‌طور که از نامش پیداست دارای درب جهت قرار دادن لباس‌هاست. همچنین پنل کنترل ماشین نیز در بالا و در برخی درروی ماشین تعبیه‌شده است. این مدل دستگاه از چرخش برای تمیز کردن و شستن استفاده می‌کند. از مزایای این دستگاه می‌توان به قیمت مناسب، چرخه شست‌وشوی کوتاه‌تر و پاک کردن لکه از لباس‌ها اشاره کرد اما این مدل ماشین‌ها معایبی نیز به همراه دارند ازجمله اینکه آب بسیار زیادی مصرف کرده، زمان طولانی برای خشک‌کردن دارند و اغلب آن‌ها سروصدای زیادی تولید می‌کنند.

 در راهنمای خرید ماشین لباسشویی یک تکنولوژی برتر در مدل‌های درب از بالا را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از ماشین‌های درب بالا دارای راندمان بالا یا HE هستند. سطح تمیزی بالا، ظرفیت و گنجایش بالا، مصرف کمتر آب، خشک‌کن کوتاه‌مدت و اغلب آن‌ها بی‌صدا هستند.
 البته این ماشین‌ها در شست‌وشوی لباس‌هایی با لکه‌های زیاد زمانی بالغ‌بر ۶۰ الی ۸۰ دقیقه صرف می‌کنند، به دلیل سرعت‌بالای چرخش، سطح کم آب و زمان شست‌وشوی طولانی ممکن است لباس‌ها درهم‌پیچیده شوند و برای جدا کردن آن‌ها کمی با مشکل روبه‌رو شوید.همچنین این مدل لباس‌شویی معمولاً محفظه‌های عمیقی دارند و گاهی برای برداشتن لباس از انتهای آن دسترسی سخت خواهد بود.


ماشین‌های لباس‌شویی درب از جلو :

 این نوع از ماشین لباسشویی طرفداران بیشتری دارد. درب این نوع مدل از روبه‌رو بازشده و پنل کنترل نیز در جلوی آن قرار دارد و سطح بالایی ماشین کاملاً بسته است و به همین خاطر به‌راحتی می‌توان آن را در زیر کانتر آشپزخانه قرار داد. از مزایای این مدل می‌توان به ویژگی‌هایی همچون، ابعاد ماشین لباسشویی متنوع (ارتفاع، پهنا و عمق)، آب‌گیری چندمرحله‌ای، مدت کوتاه خشک‌کن اشاره کرد. این مدل‌ها زمان شست‌وشوی طولانی بین ۶۰ الی ۱۲۰ دقیقه دارند و در برخی مدل‌ها لرزش به کف منتقل می‌شود و ممکن است برای کف‌پوش‌های چوبی آسیب‌زا باشند.


ماشین لباسشویی ایستاده و توکار :

ماشین لباسشویی‌های یکپارچه یا توکار معمولاً پشت درب‌های کابینت در آشپزخانه قرار می‌گیرند. در مورد ماشین لباسشویی ایستاده شما حق انتخاب بیشتری برای قرار دادن آن البته با توجه به نزدیکی به منبع آب، دارید.

۲٫ آنچه باید از ماشین لباسشویی بدانید

 • ظرفیت ماشین لباسشویی کیلویی
 • سرعت چرخش/دور ماشین لباسشویی
 • صدا و لرزش ماشین لباسشویی
 • مصرف انرژی ماشین لباسشویی

 ظرفیت ماشین لباسشویی کیلویی :


 ظرفیت ماشین لباسشویی درواقع میزان گنجایش ماشین جهت شستن لباس است که معمولاً وزن لباس‌های خشک اندازه‌گیری می‌شود. فراموش نکنید که هر چه میزان ظرفیت ماشین بیشتر باشد درنتیجه به شست‌وشوی کمتری نیاز است. این ظرفیت از ۵ تا ۱۳ کیلوگرم متغیر است.
 در نظر داشته باشید که پنج تی‌شرت حدوداً برابر با ۱ کیلوگرم است. بنابراین یک ماشین ۵ کیلویی توان شست‌وشوی بیست‌وپنج تی‌شرت و ماشین ۱۰ کیلویی توانایی شستن بیش از ۵۰ تی‌شرت را دارد. معمولاً ماشین‌های لباسشویی با ظرفیت بیشتر ازنظر ذخیره زمان و انرژی متناسب‌تر هستند. اغلب ماشین‌های ظرفیت بالا به شما این امکان را می‌دهند تا آیتم‌های سنگین‌تر همانند حوله یا پرده را نیز بشورید. ماشین‌های با ظرفیت بیشتر اغلب ۵ الی ۸ سانتیمتر از سایر ماشین‌ها عریض‌تر هستند.


سرعت چرخش/دور ماشین لباسشویی :

 منظور از دور ماشین، میزان چرخش کامل در هر دقیقه است. سرعت چرخش ماشین لباسشویی از ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه متغیر است. ماشین‌هایی با سرعت دور بالا باعث می‌شوند آب کمتری جذب لباس‌ها شده درنتیجه زمان کمتری صرف خشک شدن آن می‌شود. برای یک دور شست‌وشوی کامل در ماشین‌های شست‌وشوی سریع بین ۱۴ الی ۳۰ دقیقه زمان لازم است. البته به دلیل شست‌وشوی سریع ممکن است لکه‌های عمیق را از بین نبرد.


صدا و لرزش ماشین لباسشویی :

 حجم صدای ماشین لباسشویی را با دسی‌بل db اندازه‌گیری می‌کنند. هر چه عدد دسی‌بل بالاتر برود به این معنی است که حجم صدای  ماشین بلندتر و بیشتر است. هر چیزی که حجم صدای کمتر از ۵۰ دسی‌بل دارد بی‌صدا به شمار می‌رود. برای مدل‌های کم صداتر ماشین لباسشویی می‌توانید مدل‌هایی با فناوری بالاتر را انتخاب کنید. (موتورهای اینورتر، بدون برس و سیستم ضد لرزش)


مصرف انرژی ماشین لباسشویی :

 جهت راهنمای خرید ماشین لباسشویی خوب باید به برچسب انرژی آن دقت کنید. انواع مدل‌های ماشین لباسشویی معمولاً از A تا A+++ رتبه‌بندی انرژی می‌شوند. هر چه تعداد مثبت‌ها بیشتر باشد به معنی کم‌مصرف بودن دستگاه است. همچنین به دنبال دستگاهی باشید که ازنظر مصرف آب در هر چرخه شست‌وشو کم‌مصرف باشد.

مقاله‌های مرتبط از دیجی‌هوم:
راهنمای خرید جاروبرقی خوب برای آپارتمان‌های کوچک

۳٫ امکاناتی که یک ماشین لباسشویی خوب می‌تواند به شما ارائه بدهد


تایمر متغیر ماشین لباسشویی :

 معمولاً یکی از ویژگی‌های مفید، تایمر ماشین لباسشویی است. با توجه به میزان لباس داخل ماشین، میزان و نوع آلودگی آن‌ها، جنس و اندازه لباس‌ها می‌توان چرخه شست‌وشو را در زمان دلخواه خود تنظیم کنید.


شست‌وشوی سریع ماشین لباسشویی :

شست‌وشوی سریع برای شست‌وشوی لباس‌های کم در زمان کمتر و سرعت بیشتر طراحی‌شده است.


سیستم بخار ماشین لباسشویی : 

 برخی از ماشین‌های لباسشویی مجهز به سیستم بخار هستند که در هنگام شست‌وشوی البسه بخار خارج می‌کند که این کار منجر به از بین رفتن لکه‌های عمیق و همچنین نابودی آلرژن ها، گردوغبار، شوره و … می‌شود.


اتوماتیک دیسپنسر در ماشین لباسشویی :

 این ویژگی در برخی از ماشین‌ها به‌منظور اضافه کردن مایع شست‌وشو، نرم‌کننده و سفیدکننده در زمان مناسب به‌صورت خودکار طراحی‌شده است.


کنترل دمای خودکار ماشین لباسشویی :

 این ویژگی امکان تنظیم دمای آب سرد یا آب گرم را با توجه به تنظیمات انجام‌شده فراهم می‌کند.


شست‌وشوی اضافی ماشین لباسشویی :

 این مدل تنظیمات در ماشین‌های درب از جلو و یا درب از بالای HE قرار داده‌شده است و ازآنجایی‌که آب کمتری استفاده می‌کند گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه‌های سخت و موی حیوانات از روی پارچه یا لباس است.


مخزن استیل ضد زنگ ماشین لباسشویی :

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی جنس مخزن یا سبد اهمیت بسیاری دارد. این جنس مخزن مقاومت بیشتری در سرعت بالاتر چرخش نسبت به پلاستیک دارد. آب بیشتری استخراج کرده و درنتیجه طول مدت خشک‌کردن را کوتاه می‌کند.


سیگنال پایان چرخه شست‌وشو ماشین لباسشویی :

 با یک بوق یا آلارم شمارا از شستن لباس‌ها آگاه کرده و متوجه می‌شوید که وقت آن رسیده که لباس‌های تمیز را به خشک‌کن منتقل کنید.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی
راهنمای خرید ماشین لباسشویی

۴٫ نکات مفید جهت راهنمای خرید ماشین لباسشویی

+ پیش از خرید ابعاد ماشین لباسشویی و تناسب آن با فضایی که برایش در نظر گرفته‌اید را به‌دقت اندازه‌گیری کنید. فراموش نکنید که از طرفین پنج سانت و از قسمت پشت ماشین لباسشویی حدود ۱۰ سانتیمتر یا بیشتر فضای خالی جهت اتصالات شیر آب و لوله در نظر بگیرید. اگر ماشین لباسشویی درب از جلو انتخاب می‌کنید فضای لازم برای باز کردن درب آن را در نظر بگیرید. درصورتی‌که فضای کوچکی دارید می‌توانید ماشین‌هایی در ابعاد کوچک‌تر را خریداری کنید.
+ ماشین لباسشویی‌های مجهز به تکنولوژی موتور دایرکت- درایو میزان لرزش و ارتعاشات ماشین را تا سطح قابل‌توجهی کاهش می‌دهند.
+ اگر از آن دسته از مصرف‌کنندگانی هستید که معمولاً در ساعاتی غیر از پیک مصرف و در آخر شب ماشین لباسشویی را روشن می‌کنید حتماً به دنبال خرید یک ماشین بی‌صدا و کم لرزش باشید تا مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نشود. در غیر این صورت فکر کار با ماشین در آخر شب را از سرخود بیرون کنید.
+ از برندهایی که قصد خرید آن رادارید یک لیست تهیه کنید. ویژگی‌ها، هزینه، زیبایی ظاهری و شرایط گارانتی هر یک را با یکدیگر مقایسه کنید و درنهایت مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. از برندهای موجود می‌توان به بوش، آل جی، سامسونگ، جنرال الکتریک و … اشاره کرد.
+ به گزینه‌ها و ویژگی‌هایی که ممکن است برای شما مفید باشد توجه کنید. برای مثال شرکت سامسونگ مدعی است که ویژگی سیلور واش از ذرات نقره‌ای استفاده می‌کند که موجب از بین رفتن %۹۹ باکتری‌های موجود در پارچه و لباس می‌شود.
+ با استفاده از موتورهای جست‌وجوگر از قبیل گوگل برند و مدل موردنظر خود را سرچ کنید. تمامی نظرات موجود در مورد کالا، مزایا و معایب آن را مطالعه کنید. برای خرید هر کالایی مشاهده نظرات مصرف‌کنندگان می‌تواند راهی مناسب برای انتخاب بهتر باشد.
+ حتماً پیش از خرید اطمینان حاصل کنید که آیا قطعات یدکی ماشین لباسشویی شما در محل زندگی‌تان (شهر و کشور) موجود هست یا خیر. این موضوع زمانی ناامیدکننده می‌شود که مجبور باشید برای تعویض یا تعمیر یک قطعه هفته‌ها صبر کنید و ماشین لباسشویی شما نیز بلااستفاده بماند.
+ قیمت را نسبت به عملکرد بررسی کنید. فرقی ندارد ماشین لباسشویی ایرانی یا خارجی، توجه داشته باشید که درازای دریافت چه نوع امکاناتی پول پرداخت می‌کنید. اهمیت و زیبایی ظاهر را در آخر لیست خود قرار دهید. همچنین در نظر داشته باشید که امروزه در این بازار متنوع پیدا کردن ماشین زیبا در رنگ‌های مختلف از ماشین لباسشویی مشکی گرفته تا سفید و استیل کار سختی نیست پس برای انتخاب ماشین لباسشویی بیشتر تمرکز خود را بر کیفیت بگذارید.

خرید آنلاین بهترین ماشین لباسشویی دوقلو ایرانی

7 دیدگاه‌ها

  • اگه پولش برات مهم نیست که ماشین لباسشویی خارجی بخر اگه نه ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ایرانی هم خوبه

 1. کسی میدونه الان تو این وضعیت بازار چه نوع ماشین لباسشویی بخریم بهتره؟ میگن ماشین لباسشویی ایرانی کیفیتش بد نیستا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید