راهنمای خرید ماشین ظرفشویی به همراه چک‌ لیستی از قابلیت‌های ظرف‌شویی

6
208
راهنمای خرید ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

دیجی‌هوم در مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی با ارایه نکات طلایی برای خرید این لوازم برقی کاربردی شما را همراهی می‌کند تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.
با پیشرفت تکنولوژی و از طرفی کمبود زمانی که هر انسانی در زندگی با آن روبه‌رو است، تولیدکنندگان به فکر تولید ماشین‌ها و ابزارآلاتی هستند که بتواند جای کار دست و زحمت انسان را بگیرد. به‌ویژه درزمینه لوازم‌ خانگی هرروز شاهد معرفی انواع لوازم مدرن هستیم. یکی از این ابزار کارآمد که با گذشت زمان طرفداران بسیاری پیداکرده ماشین ظرف‌شویی است.

بسیاری از خانم‌ها و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای روش سنتی و وقت‌گیر شست‌وشوی ظروف با دست از خصوصیات ماشین ظرف‌شویی خوب بهره‌مند شوند. شما می‌توانید از وقتی‌که همیشه برای شست‌وشوی ظرف‌های زیاد صرف می‌کردید استفاده کرده و خود را به کار دیگر یا استراحت مشغول کنید. بخصوص در بین خانواده‌های ایرانی و رسم معاشرت و مهمانی‌های بسیاری که در فرهنگ ما وجود دارد ماشین ظرفشویی می‌تواند کمک بزرگی به میزبان کرده و از زحمات پذیرایی او کم کند.

در مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی ما در نظر داریم تا به شما در انتخاب این وسیله خانگی کمک کنیم. ما را با عناوینی که در زیر داریم همراهی کنید:

۱٫انواع ماشین ظرفشویی، سایز و ابعاد آن
۲٫امکانات و ویژگی‌های مختلف ماشین ظرفشویی
۳٫نکاتی مهم به‌منظور راهنمای خرید ماشین ظرفشویی


مقاله‌های مرتبط از دیجی‌هوم:

راهنمای خرید قهوه ساز خانگی خوب موجود در بازار ایران

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : معرفی انواع ، سایز و ابعاد آن

دو نوع ماشین ظرف‌شویی در بازار وجود دارد:

۱٫ماشین ظرفشویی ایستاده

برخلاف مدل‌های توکار، این مدل ماشین‌ها کاملاً قابل‌مشاهده هستند و به همین دلیل دارای رنگ‌های متنوعی هستند برخی طرفدار ماشین ظرف‌شویی نقره‌ای و برخی دیگر طرفدار ماشین ظرف‌شویی رنگ مشکی هستند. برای هر سلیقه‌ای تنوع رنگی وجود دارد (سفید، خاکستری، نقره‌ای یا استیل، مشکی).
ماشین ظرف‌شویی ایستاده از رایج‌ترین‌ها و پرطرفدارترین نوع ماشین ظرف‌شویی است، بنابراین پیدا کردن ماشین مناسب نیازهای شما کار سختی نیست. این نوع ماشین‌ها قابلیت حمل و جابه‌جایی دارند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در هر قسمتی از آشپزخانه خود قرار دهید.

۲٫ماشین ظرف‌شویی یکپارچه یا توکار

در ابتدای راهنمای خرید ماشین ظرفشویی توکار باید بگوییم که این مدل به‌گونه‌ای طراحی‌ شده است که داخل کابینت آشپزخانه قرار بگیرد و به دو نوع کاملاً یکپارچه و نیمه تقسیم می‌شود. در نوع اول ماشین کاملاً پشت درهای کابینت قرارگرفته و محفوظ می‌ماند اما در نوع نیمه یکپارچه قسمت کنترل پانل ماشین از کابینت بیرون می‌ماند و قابل‌رؤیت است.

این مدل از ماشین‌های ظرفشویی همانند ماشین‌های ظرفشویی ایستاده منعطف نیستند و حتی در مدل‌های کاملاً یکپارچه برای چک و یا کار کردن با صفحه کنترل هر بار باید درب کابینت باز و بسته شود ولی همچنان طرفداران زیادی دارند و با هر نوع سبک و مدل آشپزخانه‌ای همخوانی پیدا می‌کنند.

ابعاد ماشین ظرفشویی
سایز ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ازنظر سایز و اندازه دارای مدل‌های متفاوتی:

۱٫ ماشین ظرفشویی کامپکت:

ظرفیتی برابر با ۴۰ الی ۶۰ آیتم (تکه) دارد. این نوع از ماشین‌ها هم به‌صورت توکار و هم به‌صورت رومیزی قابلیت استفاده دارند. این مدل برای کسانی که دغدغه جای دادن ماشین در فضای آشپزخانه و یا خم و راست شدن برای چیدن و خالی کردن ماشین را دارند انتخاب خوبی است. بااین‌حال به‌اندازه مدل‌های بزرگ‌تر مقرون‌به‌صرفه نیستند و توانایی شستن ظروف بزرگ‌تر را ندارند.

۲٫ ماشین‌های ظرفشویی اسلیم لاین:

اغلب به پهنای مدل کامپکت نیست و باریک‌تر هستند و به علت فضای عمودی بیشتر ظرفیت بیشتری نسبت به مدل کامپکت دارند (۹۰ الی ۱۰۰ آیتم). اسلیم لاین به‌طور متوسط حدود ۱۵ سانتیمتر از مدل فول سایز باریک‌تر است. همچون مدل کامپکت، این مدل نیز ازلحاظ مصرف انرژی و آب به کارآمدی و بهره‌وری مدل‌های فول سایز نیستند.

۳٫ ماشین‌های ظرفشویی فول سایز:

این مدل ماشین‌ها ازنظر ظرفیت، راندمان مصرف انرژی و آب جزو انتخاب‌های برتر هستند. قابلیت شست‌وشوی ۱۰۰ الی ۱۵۰ آیتم را دارند و برای خانواده‌های پرجمعیت و پرخوراک که تولید ظروف کثیف زیادی دارند بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که ماشین‌های فول سایز نیاز به فضای بیشتری دارند. پیش از خرید از محل مناسب قرارگیری آن مطمئن شوید.
ابعاد ماشین ظرف‌شویی فول سایز معمولاً در حدود عرض ۴۵ الی ۶۰ سانتیمتری، ارتفاع ۷۹ الی ۸۷ سانتی‌متری و عمق ۵۳ الی ۶۴ سانتیمتری، محاسبه می‌شود. ارتفاع ماشین ظرف‌شویی رومیزی معمولاً کمتر و پهنای ماشین‌های اسلیم لاین نیز نسبت به این مدل ماشین ظرف‌شویی کمتر است. همچنین وزن ماشین ظرف‌شویی (رومیزی، توکار، فول سایز و …) معمولاً از ۳۰ کیلو تا ۶۵ کیلوگرم متغیر است.

ماشین ظرفشویی توکار
ماشین ظرفشویی توکار

امکانات و ویژگی‌های مختلف ماشین ظرفشویی

برای راهنمای خرید ماشین ظرفشویی نیاز است به امکانات و ویژگی آن‌ها آشنا باشید. برنامه‌های شست‌وشوی ماشین‌های ظرف‌شویی از یک ماشین به ماشین دیگر متفاوت است؛ اما به‌طورکلی همه آن‌ها دارای چند برنامه اصلی هستند. یکی از آن‌ها چرخه ششست‌وشو است، ظروف دارای لکه و کثیفی زیاد را پیش از خشک شدن یا بو گرفتن یک دور شست‌وشو می‌دهد.
دیگری برنامه شست‌وشوی اصلی است که با آب داغ در حدود ۵۵ الی ۶۵ درجه ظروف دارای چربی زیاد و یا مواد غذایی باقی‌مانده بر ظروف را به‌خوبی پاک می‌کند.

اکونومی واش (شست‌وشوی اکونومی) نیز با آب سرد ظروفی را که دارای آلودگی کمتری است را شست‌وشو می‌دهد. به‌ویژه برای ظروف شیشه‌ای مثل لیوان‌ها مؤثر است. ویژگی نیمه بار (یک‌دوم)، برای شست‌وشوی ظروف کمتر می‌توانید ماشین را روی این تنظیمات قرار دهید. تنظیمات خودکار، خود ماشین ظرفشویی میزان بار داخل و زمان شست‌وشوی مناسب آن را پیش‌بینی کرده و تنظیم می‌کند و خشک‌کن، همه ماشین‌های ظرفشویی دارای تنظیمات خشک‌ کن هستند و با استفاده از گرمای باقی‌مانده در ماشین و یا یک فن خشک‌کننده ظرف‌ها را پس از شست‌وشو خشک می‌کند.
برخی از ماشین‌های ظرفشویی جدیدتر دارای امکاناتی هستند که ممکن است ماشین‌های قدیمی‌تر از داشتن آن‌ها محروم باشد. در نظر داشته باشید که داشتن هر ویژگی اضافه‌تر بر قیمت نهایی کالا تأثیر خواهد داشت. یکی از این ویژگی‌ها تایمر تاخیراست. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که ماشین ظرفشویی خود را چند ساعت پیش از شروع کار روی ساعت موردنظر شست‌وشو تنظیم کنید.

از آنجایی‌ که معمولاً بعد از نیمه‌شب جزو ساعات پیک مصرف انرژی نیست می‌توانید ساعت کار ماشین در آن زمان تنظیم کنید و به خواب  بروید. سر زمان مشخص‌شده ماشین به‌صورت خودکار شروع به کارکرده و پس از انجام شست‌وشو به کار خود پایان می‌دهد. قفل کودک نیز یک ویژگی بسیار کارآمد برای کسانی که دارای بچه‌های کنجکاو هستند. همچنین سنسور (حس گر) شست‌وشو، توانایی تنظیم میزان شست‌وشو با کثیفی ظرف‌ها را دارد.
برخی نیز به قابلیت Wi.Fi مجهزند و توانایی کنترل ماشین توسط کنترل از راه دور رادارند. ویژگی جلوگیری از سرریز آب نیز در صورت جمع شدن آب و عدم تخلیه آن به‌صورت خودکار ماشین را خاموش می‌کند تا از سرریز شدن آب به بیرون از ماشین جلوگیری کند. چنگک‌های تاشو امکان قرار دادن ظروف بزرگ‌تر داخل ماشین را فراهم می‌کند و سری اسپری بزرگ برای شستن ظرف‌های خیلی کثیف مناسب است. درنهایت قفسه‌های قابل تنظیم فوقانی امکان تنظیم قفسه‌های بالایی برای جای گذاری ظروف بزرگ‌تر را می‌دهد.

ماشین ظرفشویی رومیزی
ماشین ظرفشویی رومیزی

نکاتی مهم به‌ منظور راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

۱٫ بودجه لازم جهت خرید ماشین ظرفشویی: ماشین ظرف‌شویی ازنظر قیمت می‌تواند متفاوت باشد. شاید در ظاهر ماشین‌های ارزان‌قیمت هم همان کاری را انجام دهند که ماشین‌های گران انجام می‌دهند ولی مسلماً در برخی عملکردها و ویژگی‌ها متفاوت هستند. همچنین ممکن است ماشین‌های ظرف‌شویی گران‌قیمت ازنظر مصرف انرژی نسبت به ماشین‌های ارزان، مقرون‌به‌صرفه باشند.
این نکته را حتماً جدی بگیرید. حتی ماشین‌های ظرف‌شویی که هر دو دارای رده‌بندی A در مصرف انرژی هستند نیز میزان مصرف انرژی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و ازآنجایی‌که معمولاً ماشین‌های ظرف‌شویی عمری بین ۹ الی ۱۳ سال دارند مبلغی که برای هزینه برق آن پرداخت می‌کنید قابل‌توجه خواهد بود. برای انتخاب بهتر ماشین ظرفشویی در نظر داشته باشید که ایجاد تعادل بین راندمان مصرف انرژی و قیمت اولیه ماشین اهمیت زیادی دارد.

۲٫میزان صدا ماشین ظرفشویی: ماشین ظرف‌شویی همانند لوازم دیگر خانه و آشپزخانه می‌توانند دارای صدا باشند اما میزان صدای تولیدشده در مدل‌های متفاوت یکسان نیست. برخی پر صدا و برخی دیگر کم‌صدا هستند. میزان نویز و صدای ماشین‌های ظرف‌شویی با معیار دسی‌بل db اندازه‌گیری می‌شوند. پیش از خرید به‌اندازه آن توجه کنید. برای مثال صدای دم و بازدم در تنفس حدود ۱۰ دسی‌بل و صدای زنگ تلفن حدود ۸۰ دسی‌بل است.
در کل صدای ماشین برای کسانی که عادت به شستن ظرف در نیمه‌شب دارند و یا به‌طورکلی محیط منزلشان آرام و ساکت است اهمیت زیادی دارد. با توجه به نوع برند و کارخانه تولیدکننده ماشین ظرف شویی نیز میزان صدا متغیر است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید سن ماشین ظرف‌شویی است بخصوص اگر قصد خرید ماشین دست‌دوم رادارید. مدل‌های قدیمی‌تر معمولاً صدای بیشتری تولید می‌کنند.

۳٫بهره‌وری انرژی ماشین ظرفشویی: در ادامه مبحث راهنمای خرید ماشین ظرفشویی باید به میزان مصرف انرژی اشاره کنیم. امروزه اکثر مردم به دنبال بهره‌وری به‌ویژه درزمینه مصرف انرژی هستند و خواستار لوازمی هستند که انرژی کمتری را مصرف کند. به‌طورکلی میزان مصرف انرژی به دو عامل مجزا بستگی دارد، یکی طراحی دستگاه و دیگری نحوه استفاده شما از آن دستگاه. حتی اگر ماشین ظرف‌شویی شما دارای برچسب انرژی و مصرف کم باشد، استفاده اشتباه شما می‌تواند در میزان مصرف آن تأثیر بگذارد بنابراین این دو عامل توأمان بر کارکرد دستگاه اثر دارد.
برچسب انرژی ماشین‌های ظرف‌شویی معمولاً دارای رتبه‌بندی از A+++ تا D هستند، البته ماشین‌های جدیدتر از A+++ تا A رتبه‌بندی می‌شوند. درصورتی‌که که قصد خرید ماشین دست‌دوم رادارید به برچسب انرژی آن حتماً دقت کنید تا پرمصرف نباشد. هر چه میزان مصرف انرژی ماشین ظرف‌شویی کمتر باشد قیمت اولیه آن بیشتر خواهد بود البته این موضوع با پرداخت قبض‌های کمتر در آینده جبران خواهد شد و درواقع نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.
برای استفاده صحیح باید در نظر داشته باشید که هر بار ماشین خود را کاملاً پرکرده و سپس از آن استفاده کنید. اگر میزان ظروف کثیف شما به‌اندازه زیاد نیست می‌توانید از ماشین‌هایی در سایزهای کوچک‌تر استفاده کنید زیرا این مدل ماشین‌ها زودتر پر خواهند شد.

۴٫نصب ماشین ظرفشویی: پیش از خرید ماشین ظرف‌شویی برای نصب آن تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از یک متخصص استفاده کنید و یا خودتان قصد نصب آن رادارید؟ اگر با مطالعه دستورالعمل نصب می‌توانید آن را نصب کنید که هیچ وگرنه نگران نباشید می‌توانید از یک متخصص که معمولاً خود نمایندگی‌های فروش معرفی می‌کنند استفاده کنید که زمان کمتری هم برای نصب صرف خواهد شد. پیش از خرید محل نصب و جایگیری ماشین را مشخص کنید، ابعاد آن را اندازه بزنید و در نظر داشته باشید که حتماً به منبع آب و یک لوله خروجی نزدیک باشد.

۵٫مواد شوینده و جانبی ماشین ظرفشویی: انتخاب مواد شوینده مناسب و باکیفیت از نکات مهم افزایش عملکرد ماشین ظرف‌شویی است. از این مواد و ترکیبات می‌توان به پودر ماشین ظرف‌شویی و یا قرص ماشین ظرف‌شویی اشاره کرد. این روزها بیشتر افراد ترجیح می‌دهند به‌جای پودر که معمولاً تک آنزیم هستند از نمک ماشین ظرف‌شویی به‌عنوان یک جلا دهنده نیز استفاده کنند.
برای نتیجه‌گیری بهتر می‌توانید از قرص ماشین ظرف‌شویی با آنزیم‌های مختلف استفاده کنید که نیاز شما به نمک را هم رفع می‌کند. همچنین در زمان شروع کار و چیدن ظروف در ماشین و پایان آن معمولاً از ماشین بوی نامطبوعی پخش می‌شود که برای جلوگیری از این بو می‌توانید از بوگیر ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید تا ظرف‌های تمیز و خوش‌بو داشته باشید.

مقایسه جدیدترین مدل و بهترین ماشین ظرفشویی‌ در سال۲۰۲۰

6 دیدگاه‌ها

  1. مرسی از مقاله خوبتون لطفا یه مقاله با این عنوان بزارید که الان تو این وضعیت تحریم ماشین ظرفشویی ایرانی بخریم بهتره یا ماشین ظرفشویی خارجی؟

  2. پاکشوما هم ماشین ظرفشویی داره؟ اصلا میشه به ماشین ظرفشویی های ایرانی هم اعتماد کرد؟ نخریم دو روز دیگه خراب بشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید