راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا ، برای مقابله با آلودگی هوای تهران

7
138
دستگاه تصفیه هوا
دستگاه تصفیه هوا

دیجی‌هوم در مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا ، نکات طلایی لازم برای انتخاب یک دستگاه تصویه هوا خوب را به شما معرفی می‌کند.
از بحران‌های بزرگ این روزها در جوامع شهری به‌ویژه در فصول سرد سال آلودگی هوا است. همان‌گونه که می‌دانید آلودگی هوا از مشکلات بزرگی است که تأثیر مستقیمی بر سلامت افراد بخصوص در سنین حساس (کودکان، سالمندان) دارد.

بیماری‌های قلبی عروقی، ریوی، پوستی، حتی مشکلات روحی روانی و بسیاری بیماری‌های دیگر از نتایج آلودگی پایدار هواست. علاوه بر محیط بیرون، محیط‌های داخلی و منازل نیز از این مشکل مستثنا نیستند.

شاید کنترل آلودگی هوای شهر و یا پاک‌سازی آن برای هر یک از ما کار سخت و دشواری باشد اما به‌راحتی می‌توانیم با کمک دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی، هوای منزل خود را پاکیزه و به‌دوراز آلاینده‌ها و آلودگی‌های مضر نگاه‌داریم.

در مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا سعی داریم شما را با امر مهم تصفیه هوای خانه و تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کیفیت زندگی آشنا کنیم.

بررسی هوای آلوده داخل منازل

درها و پنجره‌هایی که در منازلمان تعبیه‌شده‌اند مانع خوبی برای جلوگیری از ورود آلودگی و گردوخاک به داخل خانه هستند. امروزه در بیشتر ساختمان‌های نوساز از پنجره‌های دوجداره استفاده می‌کنند که تأثیر بسزایی در نگهداری انرژی و گرمایش داخل خانه‌دارند. اما حتی این تجهیزات نیز در برابر برخی آلودگی‌ها نمی‌توانند مقاومت کنند.

بر اساس داده‌های آژانس حفاظت از محیط‌زیست غلظت برخی آلاینده در محیط داخل خانه گاه دو تا پنج برابر بیشتر از محیط بیرون است. آلاینده‌های ناشی از دود سیگار، سوخت چوب، پخت‌وپز، گاز ناشی از مواد شوینده، مصالح ساختمانی، غبار، گردوخاک، شوره سر یا موی حیوانات و … بر سلامتی انسان تأثیر می‌گذارد.

در هوا ذرات ریز بسیاری ناشی از گردوغبار یا سایر آلودگی‌ ها وجود دارد که به‌راحتی می‌تواند به داخل ریه راه پیدا کند. تنها چند ساعت تنفس در هوای آغشته به این ذرات کافی است که فرد را به آسم و التهابات ریوی مبتلا کند.
درصورتی‌ که فرد زمان بیشتری در معرض این ذرات و آلودگی قرار بگیرد احتمال بیماری‌های شدید همچون برونشیت، ناراحتی قلبی و حتی سرطان ریه افزایش پیدا می‌کند.
همچنین ترکیبات آلی فرار (VOCs) که ناشی ازجمله فرمالدئید که از چسب، رنگ و مواد تمیزکننده در هوا پخش می‌شود در چشم، بینی و گلو سوزش ایجاد می‌کند. بسیاری از این آلودگی‌ها موجب حالت تهوع، آسیب به کبد، کلیه و سیستم عصبی و سرطان ریه (توسط گاز رادون) و مرگ زودرس می‌شود.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا
راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

آیا دستگاه تصفیه هوا می‌تواند به پاکی هوای خانه کمک کند؟

بهترین راه جهت از بین بردن آلودگی فضای داخل منزل این است که میزان آلاینده‌های داخلی را بکاهیم و اجازه دهیم هوای تازه و سالم از بیرون در خانه جریان یابد، اما در شهرهای بزرگ که عمدتاً دارای هوای ناسالم هستند این روش خیلی کارآمد نیست.
برای چنین شرایطی می‌توان از روش‌های مختلفی برای تصفیه هوای منزل همچون دستگاه تصفیه هوا خانگی استفاده کرد. دستگاه تصفیه هوا علاوه بر کاهش آلودگی داخل اتاق (نه کل خانه) به‌عنوان ضدعفونی‌کننده و پاک‌کننده هوا نیز عمل می‌کند (همچون یک دستگاه HVAC). البته دستگاه تصفیه هوا همان‌طور که به کاهش آلودگی کمک می‌کند محدودیت‌هایی نیز دارد.
در آزمایشگاه‌های معتبر بر روی دستگاه تصفیه هوا آزمایش‌های متعددی صورت گرفته و ثابت‌شده است در تصفیه دود و گردوغبار بسیار عالی عمل می‌کند. نتایج نشان داد که استفاده از فیلتر تصفیه هوا HEPA در کاهش پنجاه‌درصدی یا بیشتر ذرات معلق در هوا کمک می‌کند.

تقریباً دوازده مطالعه و پژوهش در ونکوور، ماساچوست، بریتیش کلمبیا، تایپه، تایوان به بررسی اثر استفاده از دستگاه تصفیه هوا بر سلامت بیماران قلبی عروقی و ریوی پرداختند. نتایج این مطالعات اثبات کرد که میزان حملات قلبی و آسم در بین بیماران کاهش‌یافته است.
البته هنوز جامعه پزشکی و علمی به‌طور قطعی ارتباط قوی بین دستگاه تصفیه هوا و سلامتی پیدا نکرده‌اند زیرا نتایج به‌دست‌آمده در آزمایش‌ها با یکدیگر متناقض بوده است. پیش از خرید هرگونه دستگاهی لطفاً راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا را مطالعه کرده و اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه به دست آورید.

سایر مقاله‌های مرتبط از دیجی‌هوم:

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی به همراه چک‌ لیستی از قابلیت‌های ظرف‌شویی


بهتر است برای کاهش آلودگی هوای منزل اقدامات دیگری را در کنار استفاده از دستگاه تصفیه هوا نیز انجام دهید، مانند جاروبرقی کشیدن مداوم منزل، تعویض روبالشی، نگهداری حیوانات در خارج از منزل یا حداقل خارج از اتاق‌خواب و …در نظر داشته باشید که دستگاه تصفیه‌ کننده هوا تنها می‌تواند آلرژن های معلق در هوا را از بین ببرد.

آلرژنهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر همچون کنه، دانه گرده، کپک در هوا شناور نمی‌ماند و به‌سرعت روی زمین قرار می‌گیرند و در این حالت دستگاه تصفیه هوا توانایی از بین بردن آن را ندارد. رادون یکی دیگر از نقاط کور دستگاه تصفیه هوا است. مطالعات نشان می‌دهد هنوز هیچ دستگاه تصفیه هوایی نتوانسته است گاز رادون را از بین ببرد. به همین علت هنوز کاملاً مشخص نیست که تا چه حد می‌توان به تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر سلامتی تأکید کرد.

انواع دستگاه تصفیه هوا
انواع دستگاه تصفیه هوا

انواع دستگاه تصفیه هوا

در مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا به انواع مختلف این نوع دستگاه‌ها که دارای فناوری‌های متفاوت جهت مقابله با آلودگی‌های داخلی هستند، اشاره می‌کنیم.

دستگاه تصفیه هوا : فیلتر مکانیکی

این دستگاه دارای فیلتر توری متراکم است و از الیاف ریز که ذرات را به‌راحتی داخل خود جمع می‌کند ساخته‌شده است. فیلترهایی با سوراخ‌های بسیار ریزتر HEPA نام دارد. این نوع فیلتر توانایی جمع‌آوری و جذب ۹۹٫۹۷ ذرات با اندازه‌ای معین (به قطر ۰٫۳ میکرون مثلاً رنگ‌دانه‌های دود و رنگ) را داراست. این فیلترها قابلیت از بین بردن ذره‌های بزرگ‌تر را نیز دارند. فیلتر مکانیکی به از بین بردن گازها و ذرات عطر در هوا کمکی می‌کند. این نوع فیلتر معمولاً هزینه بیشتری را طلب می‌کند. در نظر داشته باشید که فیلتر مکانیکی هر شش تا دوازده ماه نیاز به تعویض دارد.

دستگاه تصفیه هوا: فیلترهای کربن فعال شده

این نوع فیلتر به‌جای گیر انداختن ذرات معلق در هوا کربن آزادکرده و با استفاده از این روش به مبارزه با ذرات می‌پردازند. این نوع فیلتر توانایی از بین بردن برخی از گازها را نیز دارد اما در برابر فرمالدئید، آمونیاک یا اکسید نیتروژن مؤثر نیستند.
بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا هم از فیلتر کربن فعال‌شده و هم از فیلتر پلیسه دار برای جذب ذرات استفاده می‌کنند. این نوع فیلتر نیاز به تعویض بیشتر دارد و هر سه ماه یک‌بار باید آن را جایگزین کرد.

دستگاه تصفیه هوا : ژنراتور اوزن

این دستگاه اوزن تولید می‌کند. مولکولی که با آلودگی‌های خاصی واکنش نشان می‌دهد. البته مطالعات نشان دادند این دستگاه برای هوای داخل منزل مناسب نبوده و حتی خطرناک است. همچنین این مدل تصفیه هوا به‌خوبی آلودگی‌های منزل را از بین نمی‌برد و اوزن آزادشده از دستگاه برای ریه، گلو و … مضر است و ممکن است باعث افزایش احتمال بیماری‌هایی همچون آسم و برونشیت شود.

دستگاه تصفیه هوای الکترونیکی

این دستگاه در خود یک جاذبه مغناطیسی ایجاد کرده و این امر سبب می‌شود ذرات موجود در هوا به آن بچسبند. البته این دستگاه نیز توانایی تولید اوزن را نیز دارند.

دستگاه تابش فرابنفش ضد میکروب:

نوع دیگر دستگاه در راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا، دستگاه فرابنفش است. برخی از تولیدکنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا ادعا دارند که میکروب‌ها و باکتری‌ها، ویروس‌ها و ذرات موجود در هوا را با استفاده از اشعه UV از بین می‌برند اما برخی از این میکروب‌ها در برابر این اشعه مقاوم هستند. البته اینکه قدرت اشعه چه مقدار باشد و مدت‌زمان تابش آن بر میکروب‌ها میزان تأثیرگذاری این دستگاه را متغیر می‌کند.

دستگاه تصفیه هوا: اکسیداسیون فوتوکاتالیتیک

این دستگاه از اشعه فرابنفش و یک فوتوکاتالیستیک همانند دی‌اکسید تیتانیوم برای تولید نوعی هیدروکسیل جهت اکسیده کردن آلاینده‌های گازی استفاده می‌کنند. بسته به آلودگی این عمل می‌تواند موجب بروز فرآورده‌های مضری همچون اوزن، دی‌اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن و … می‌شود.

برای آزمایش انواع دستگاه‌های تصفیه هوا مقادیری آلودگی و دود را وارد یک محفظه بسته می‌کنند و با ابزار تخصصی میزان آن‌ها در فضا را اندازه‌گیری می‌کنند. حتی در آزمایشات میزان صدا و نوع عملکرد، میزان مصرف انرژی و حتی هزینه‌های سالانه دستگاه نیز کنترل می‌شود زیرا دستگاه تصفیه هوا می‌بایست به‌طور مدام روشن باشد.

مدل های دستگاه تصفیه هوا

نکاتی ارزشمند، راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

 • هزینه تعویض فیلترها را مدنظر قرار بدهید. برخی از دستگاه سه ماه یک‌بار و برخی دیگر زمان بیشتری را برای تعویض فیلتر نیاز دارند.
 • به میزان مصرف و برچسب انرژی دستگاه دقت کنید. این دستگاه‌ها به‌صورت شبانه‌روزی در حال استفاده هستند و مسلماً دوست ندارید که هزینه هنگفتی بابت مصرف برق بپردازید. دستگاه‌های انرژی استار ۴۰ درصد نسبت انواع استاندارد آن بهینه‌تر هستند.
 • درصورتی‌که به برچسب و گواهینامه AHAM Verifide برخورد کردید باید بدانید که این دستگاه توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی آزمایش‌شده است و دارای تأییدیه می‌باشد.
 • در راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا به CADR توجه کنید این نوشته حجم میزان هوای تمیزی که یک دستگاه تصفیه هوا در بالاترین سرعت خود تولید می‌کند را نشان می‌دهد. (به‌عنوان‌مثال یک دستگاه با CADR250 250 فوت مکعب هوای پاک در هر دقیقه تولید می‌کند.) هر چه این عدد بیشتر باشد نشان‌دهنده این موضوع است که سرعت و قدرت دستگاه در تولید هوای پاک بیشتر است. اعداد ۱۸۰-۲۴۰ دارای امتیاز عالی، ۱۲۰-۱۷۹ امتیاز خیلی خوب و عدد کمتر از ۶۰ نشان‌دهنده قدرت بسیار کم و ضعیف در پاکیزه کردن هوای محیط است.
 • البته این نکته را در نظر بگیرید که هر یک از نرخ‌های CADR از بین برنده آلاینده خاصی هستند. برای مثال اگر با افراد سیگاری زندگی می‌کنید یا جهت گرمایش منزل از شومینه استفاده می‌کنید حتماً دستگاهی را تهیه کنید که میزان CADR آن برای از بین بردن دود ناشی از دخانیات مناسب باشد.
 • ACH نشان‌دهنده این است که دستگاه در هر ساعت چند بار کاملاً هوا را پاک می‌کند. با توجه به حجم آلودگی در شهرهای بزرگ دستگاهی با ACH چهار تهیه کنید.
 • متراژ محیط و اتاق موردنظر: در ادامه مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا باید اشاره کرد که خیلی به ادعای تولیدکنندگان در ارتباط با تناسب دستگاه با متراژ معینی از محیط اعتماد نکنید ولی اگر دستگاه شما دارای گواهینامه AHAM Verifide است ازاین بابت نگران نباشید. معمولاً مدل‌هایی که برای اتاق‌های بزرگ هستند با سرعت کمتری کار می‌کنند که برای دیدن تلویزیون و یا خواب با صدای خود ایجاد مزاحمت نکنند.
 • صدای دستگاه: ازآنجایی‌که این دستگاه مدام در حال کار و فعالیت است به میزان صدای آن توجه کنید تا از صدای آن سرسام نگیرید. میزان دسی‌بل و یا نویز آن هرچه کمتر باشد به معنای تولید صدای کم است. معمولاً دستگاه‌های تصفیه هوا در سرعت‌بالا صدای بیشتری دارند. هنگامی‌که داخل اتاق نیستید آن را روی سرعت‌بالا تنظیم کنید که هم کیفیت عملکرد بهتری را داشته باشید و هم از شنیدن صدای آن اذیت نشوید ولی در صورت حضور در اتاق بهتر است دستگاه را روی سرعت‌پایین تنظیم کنید.
تناسب دستگاه تصفیه هوا با اتاق
تناسب دستگاه تصفیه هوا با اتاق

نکاتی جهت افزایش بهره‌وری دستگاه تصفیه هوا

 • فیلترهای دستگاه را به‌طور مرتب تخلیه، تمیز و یا تعویض کنید. (با توجه به نوع فیلتر مدت تعویض آن‌ها متفاوت است)
 • درصورتی‌که تنها توانایی خرید یک دستگاه برای منزل خود را دارید آن را در اتاق و محلی قرار دهید که ساعات بیشتری در آن حضور پیدا می‌کنید. بیشتر مردم ترجیح می‌دهند این دستگاه را در اتاق‌خواب قرار دهند اما در طول روز از آن در اتاق نشیمن استفاده می‌کنند. این نکته را نیز در نظر بگیرید که جابجایی دستگاه علاوه بر سنگین بودن آن، ممکن است موجب آسیب شود. در صورت امکان برای هر اتاق دستگاهی جداگانه تهیه کنید.
 • در راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا ذکر این مورد الزامی است که هنگام روشن بودن دستگاه تمامی درها و پنجره‌ها را ببندید. هنگامی‌که در اتاق حضور ندارید دستگاه را روی تنظیمات با سرعت‌بالا تنظیم کنید.
 • منزل خود را به‌طور مرتب جاروبرقی بکشید. گاهی بهترین دستگاه‌ها نیز توانایی از بین بردن برخی آلرژن ها بزرگ مثل موی حیوانات و گردوغبار درشت‌دانه را ندارند و تنها راه از بین بردن آن‌ها کشیدن جاروبرقی است.
 • از هود داخل آشپزخانه به‌ویژه هنگام پخت غذا و یا سرخ کردن مواد غذایی استفاده کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید یا اعضای خانواده شما سیگاری هستند باید این کار داخل محیط خانه متوقف بشود. همچنین بهتر است کمتر از شمع و عود روشن داخل منزل استفاده کنید.
 • استفاده از مواد شیمیایی پاک‌کننده و تمیزکننده را به حداقل برسانید. همچنین سعی کنید این مواد یا حشره‌کش‌ها را در جایی خارج از منزل نگهداری کرده و جهت تمیز کردن منزل و لوازم سعی کنید از روش‌های طبیعی استفاده کنید.

معرفی برندهای برتر و راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی

در روزهایی که هوای خارج از منزل تمیز و پاک است، پنجره ها را برای مدتی بازکرده و اجازه دهید هوای خانه با هوای تازه و طبیعی بیرون جایگزین شود.

7 دیدگاه‌ها

 1. مرسی بابت مقاله خوبتون. لطفا یه مقاله درباره معرفی بهترین و جدیدترین دستگاه تصفیه هوا خانگی بزارید

 2. من چند وقت پیش خیلی دنبال خرید دستگاه تصفیه هوا بودم ولی اولا که قیمتشون خیلی یهو بالا رفته بعد اینکه یه متراژ مشخصی فقط تصفیه میکنه اصلا برای یه خونه خوب نیست مگه اینکه فقط بخوای یه اتاق تصفیه کنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید