هر چند وقت یک‌ بار باید ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

6
1642
تمیز کردن ماشین ظرفشویی
نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

بد نیست بدانیم همان ماشینی که بارها و بارها تعداد زیادی از ظرف‌های ما را به‌خوبی هرچه‌تمام‌تر می‌شوید خودش هم نیاز به شست‌ و شو دارد. اینکه یک ماشین زحمت شست‌ و شوی ظرف‌ها را می‌کشد امر بسیار مهمی است اما نباید این‌گونه فکر کرد که چون مدام درگیر آب و مواد شوینده است پس‌نیازی به پاک کردن ندارد.
شستن ماشین ظرفشویی در طولانی شدن عمر ماشین شما تأثیر بسیار زیادی دارد. شما با استفاده از مواد خانگی همچون سرکه، جوش‌شیرین و … یا با استفاده از شوینده‌ های شیمیایی همچون، نمک ماشین ظرفشویی، قرص ماشین ظرفشویی، سفید کننده و یا جلا دهنده ماشین ظرفشویی می‌توانید دستگاه خود را از جرم و رسوب و آلودگی پاک‌ کنید. با خواندن این مقاله شستن ماشین ظرفشویی خود را به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر انجام دهید.

وسایل مورد نیاز برای شستن ماشین ظرفشویی:
سرکه، جوش شیرین، نمک ماشین ظرفشویی، قرص ماشین ظرفشویی، سفید کننده ماشین ظرفشویی و یا جلادهنده ماشین ظرفشویی

اهمیت شستن ماشین ظرفشویی :

پس از مدتی کار مداوم، چربی، کف صابون یا باقی‌ مانده غذا در ماشین ظرفشویی جمع می‌شود. این مسئله علاوه بر اینکه بستر مناسبی برای رشد میکروب‌ها ایجاد می‌کند، سبب می‌شود پس از گذشت زمان نه‌چندان زیادی کارایی دستگاه نیز کاهش پیدا کند و کیفیت شست‌ و شوی دستگاه پایین بیاید، پس شستن ماشین ظرفشویی الزامی است.
نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی به این صورت است که ابتدا قفسه پایینی ماشین را از آن خارج کرده محل تخلیه را بررسی کنید تا مواد غذایی و یا پسماندی در آن گیر نکرده باشد. پاک کردن محل تخلیه موجب بهبود عمل آبکشی، راندمان ماشین و جلوگیری از آسیب‌دیدگی دستگاه می‌شود.

شستن ماشین ظرفشویی
شستن ماشین ظرفشویی

در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن سطح بیرونی و درونی ماشین از یک حوله نرم استفاده کنید به این صورت از ایجاد خراشیدگی جلوگیری می‌کنید. همچنین برای تمیز کردن لولاها و یا جاهایی که دسترسی سخت است از برس آشپزخانه یا مسواک استفاده کنید. برس را داخل محلول شست‌ و شو فروبرده و به تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود مشغول شوید.
به این نکته توجه کنید درصورتی‌که دستگاه دارای فیلتر است ابتدا آن را خارج کنید سپس به تمیز کردن بپردازید. ازآنجایی‌که فیلترها مانع ورود پسماندهای بزرگ به داخل مخزن تخلیه می‌شوند درنتیجه باید زودبه‌زود تمیز شوند.

کارشناسان معتقدند که شما باید فیلتر ماشین ظرفشویی خود را ماهی یک‌بار خارج کرده و تمیز کنید.

خوشبختانه کار سختی نیست و فقط در چند مرحله بدون اینکه نیاز به ابزار خاصی داشته باشید به‌راحتی می‌توانید ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. فیلتر ماشین ظرفشویی بارنگ خاکستری و کمی برجسته است که در کف دستگاه تعبیه‌ شده و معمولاً در زیر آبپاش ماشین ظرفشویی قرارگرفته است. برای خارج کردنش آن را جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا جدا شود. جهت نحوه صحیح خارج کردن فیلتر حتماً به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

اهمیت شستن ماشین ظرفشویی
اهمیت شستن ماشین ظرفشویی

علاوه بر فیلیتر برای شستن ماشین ظرفشویی ، آبپاش دستگاه را نیز تمیز کنید. بازوی آبپاش معمولاً پروانه‌ای شکل است و به‌راحتی می‌توانید آن را جدا کرده و پاک‌کنید. برای جرم‌گیری ماشین ظرفشویی و سوراخ‌های آبپاش از خلال‌دندان تمیز استفاده کنید تا تمام جرم و رسوبات را از داخل آن بزدائید.

مقایسه جدیدترین مدل و بهترین ماشین ظرفشویی‌ در سال ۲۰۲۰

راهکارهای شستن ماشین ظرفشویی

اولین روش: محلول آب و مواد شوینده

یک پیشنهاد راحت برای داشتن یک ماشین ظرفشویی تمیز استفاده از یک سطل آب به همراه مواد شوینده است. یک سطل آب را با یک قاشق مواد شوینده ترکیب کرده و محلول را هم بزنید تا کف کند. با استفاده از این محلول می‌توانید شست‌وشوی روتین و معمولی را انجام دهید اما این کار برای از بین بردن لکه‌ها کارایی لازم را ندارد.

دومین روش: سرکه

یک فنجان سرکه را در سبد بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و ماشین خود را در حالت آب گرم اجرا کنید. این کار موجب پاک شدن لکه‌های چربی و از بین رفتن بوی نامطبوع می‌شود.

سومین روش: جوش شیرین

با استفاده از جوش‌ شیرین نیز می‌توانید جرم‌ گیری ماشین ظرفشویی را به‌خوبی انجام دهید. پیش از استفاده از جوش‌ شیرین قسمت‌های داخلی ماشین را جدا کرده و پودر جوش‌ شیرین را به‌صورت یکدست کف دستگاه پخش‌کنید؛ و آب گرم را اجرا کنید با این کار داخل فضای ماشین لباسشویی بدون لکه و روشن خواهد شد.

چهارمین روش: سفید کننده

برای از بین بردن کپک و یا رسوبات سخت می‌توان از محلول سفید کننده استفاده کرد. یک‌دوم لیوان سفید کننده را کف ماشین ظرفشویی بریزید و سپس دستگاه را در حالت آب گرم اجرا کنید… سفید کننده بهترین انتخاب جهت از بین بردن کپک و قارچ‌هاست.

فقط به این نکته توجه کنید که اگر جنس ماشین ظرفشویی شما استیل است هرگز از سفیدکننده استفاده نکنید و همچنین هرگز سفیدکننده و سرکه را باهم ترکیب نکنید.

پنجمین روش: جلا دهنده

برای جلا و براق شدن دستگاه خود می‌توانید از مایع جلا دهنده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. مایع جلا دهنده علاوه بر پاک کردن ماشین از انواع چربی و لکه موجب درخشندگی و رفع بوی بد دستگاه می‌شود. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی، عملیات آبکشی را دو بار یا بیشتر تکرار کنید.

در نظر داشته باشید با توجه به افزایش قیمت لوازم برقی بهتر است به جای هزینه برای خرید لوازم برقی با رعایت نکاتی همچون چگونگی تمیز نگه داشتن ماشین ظرفشویی ، در هزینه های صرفه جئیی کنید.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی به همراه چک‌ لیستی از قابلیت‌های ظرف‌شویی

سایر مقاله‌های دیجی‌هوم:

آموزش تعمیر و عیب‌ یابی ماشین لباسشویی در خانه

6 دیدگاه‌ها

  1. من ماهی یکبار با یه لیوان طرکه ماشین ظرفشویی رو میشوم تو این یه سالی هم که خریدم اصلا بو نگرفته

  2. چند وقت که ماشین ظرفشوییم یه بویی میده همش فکر میکردم که من حساس شدم پس نگو که باید تمیزیش میکردم . چه مقاله خوبی مرسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید