قیمت یک فنجان قهوه در ایران چقدر است؟

8
2237
قیمت قهوه
قیمت قهوه

قیمت یک فنجان قهوه در ایران چقدر است؟ بدون شک، قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است و بسیاری از افراد نمی‌توانند روزشان را بدون آن شروع کنند. برخی از افراد به خاطر طعم قهوه و برخی دیگر به خاطر کافئین محرک درون آن به نوشیدن قهوه دل‌بسته‌اند. درهرصورت نوشیدن یک فنجان قهوه به شما انرژی می‌بخشد تا از رخوت و تنبلی خارج شوید و می‌تواند نقش مهمی در زندگی روزمره‌ی افراد داشته باشد.

مطمئناً کافی‌شاپ در همه‌جا وجود دارد، اما گاهی افراد دوست دارند در هرلحظه از شبانه‌روز و بدون نیاز به بیرون رفتن و صحبت کردن با دیگران قهوه‌شان را بنوشند. از طرفی هنگام تهیه قهوه‌ی خانگی، غلظت آن را خودتان تعیین می‌کنید، می‌توانید طعم‌دهنده اضافه کنید یا آن را ساده سرو کنید و به مقداری که می‌خواهید به آن شیر، شکر یا خامه اضافه کنید.
علاوه بر تمامی این موارد به‌جای سرو قهوه در لیوان‌های کاغذی یک‌بار مصرف با درب‌های آزاردهنده، می‌توانید در لیوان موردعلاقه‌تان قهوه سرو کنید. تمامی این دلایل، نیاز به داشتن قهوه ساز خوب و ارزان را افزایش می‌دهد تا بتوانید هر موقع که دلتان خواست بدون اتلاف زمان و انرژی قهوه خانگی تهیه کنید.
قهوه ساز خوب و ارزان در انواع مختلف و قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شود، از مدل‌های دستی گرفته تا مدل‌های برقی و تمام اتوماتیک تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، قهوه متناسب باسلیقه خود را تهیه کنید.

راهنمای خرید قهوه ساز خانگی خوب موجود در بازار ایران

قیمت یک فنجان قهوه خانگی ارزان‌تر است یا خرید روزانه آن؟

وقتی از مردم می‌پرسیم که قیمت یک فنجان قهوه چقدر است، معمولاً فقط قیمت دانه قهوه را محاسبه می‌کنند، به این صورت که قیمت یک قوطی قهوه را بر تعداد دفعاتی که سرو می‌شود، تقسیم می‌کنند و می‌گویند این عدد قیمت یک فنجان قهوه است.
برخی عوامل دیگر نیز وجود دارد که برای تعیین قیمت یک فنجان قهوه اقتصادی باید در نظر بگیرید. ازجمله: هزینه برق، آب و هزینه‌های مربوط به قهوه ساز.
وقتی تمامی این موارد اضافی را در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که قیمت یک فنجان قهوه می‌تواند با توجه به هزینه برق و آب و سایر هزینه‌های مربوط به قهوه ساز، محدوده‌ی بسیار متغیری داشته باشد. مثلاً برای اینکه آب از دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد به دمای ۹۰ درجه سانتی‌گراد برسد، انرژی زیادی مصرف می‌شود که به قبض برق منزل اضافه می‌شود.
همچنین هزینه‌ی مصرف آب، با توجه به اینکه از آب‌معدنی استفاده می‌کنید یا از آب تصفیه، متغیر است. حالا بررسی می‌کنیم که باوجود تمامی این هزینه‌ها بازهم داشتن قهوه ساز و درست کردن قهوه خانگی به‌صرفه‌تر از رفتن به کافی‌شاپ است.

قیمت یک فنجان قهوه
قیمت یک فنجان قهوه

قیمت یک فنجان قهوه خانگی عالی چقدر است؟

در هر بار تهیه یک فنجان قهوه باکیفیت حدوداً به ۲۰ گرم قهوه نیاز دارید که بسته به نوع دانه قهوه‌ای که خریداری می‌کنید (اسپشیالیتی، کامرشیال و سینگل اوریجین)، قیمت آن متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی قیمت یک فنجان قهوه عالی خانگی با تمامی هزینه‌های جانبی‌اش حدوداً ۵ هزار تومان می‌شود. درحالیکه قیمت یک فنجان قهوه در کافی‌شاپ (بسته به موقعیت آن) از ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان متفاوت خواهد بود.

خرید آنلاین ۴ مدل از بهترین قهوه سازهای موجود در بازار

برای درست کردن یک قهوه ارزان‌تر چه کنیم؟


۱) از قهوه سازهای ارزان‌تر استفاده کنید.
۲) به‌جای آب‌معدنی از آب تصفیه یا آب معمولی استفاده کنید.
۳) از فیلترهای مخروطی به جای فیلترهای سبدی ارزان‌تر استفاده کنید.
۴) به‌جای خرید قهوه‌های گران‌تر، قهوه‌های ارزان‌تر خریداری کنید (مثلاً با خرید قهوه‌های کامرشیال هر فنجان قهوه با تمامی هزینه‌های جانبی‌اش حدوداً ۲ هزارتومان هزینه دارد). بدین ترتیب می توانید هر روز یک قهوه به صرفه برای نوشیدن داشته باشید.
۵) یکی دیگر از نکاتی که باعث صرفه‌جویی در قیمت یک فنجان قهوه می‌شود مقدار قهوه‌ای است که برای آن مصرف می‌کنید. می‌توانید به‌جای ۲ قاشق غذاخوری از ۱ قاشق غذاخوری قهوه استفاده کنید.
با این اقدامات می‌توانید باکم ترین هزینه ممکن، قهوه خانگی تهیه کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تفاوت بین قیمت یک فنجان قهوه عالی و متوسط، ۳ هزار تومان است. اما نسبت به هزینه‌ای که برای سرو قهوه در بیرون از منزل پرداخت می‌کنید، درست کردن یک فنجان قهوه عالی بازهم به‌صرفه است.
دم کردن قهوه‌ی تازه با قهوه ساز فیلتری یا قطره‌ای در خانه بسیار اقتصادی هست.

انواع قهوه ساز
مدل های قهوه ساز

نکاتی که هنگام خرید قهوه ساز باید در نظر بگیرید:

 • قهوه سرد یا گرم؟ برخی از افراد آیس کافی یا قهوه دم‌سرد را به قهوه گرم ترجیح می‌دهند، مخصوصاً در روزهای گرم تابستان. برخی از مدل‌های قطره‌ای و pod حالت‌های ” brew over ice” و کلد برو دارند. اگر از طرفداران قهوه‌های دم‌سرد هستید هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

قهوه سازها در انواع مختلف و قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شود، از مدل‌های دستی گرفته تا مدل‌های برقی و تمام اتوماتیک تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، قهوه متناسب باسلیقه خود را تهیه کنید.

 • ظرفیت قهوه ساز : اگر یک فنجان قهوه برای شروع روز شما کافی است، یک مدل قهوه ساز قطره‌ای یک یا دو فنجانه و یا یک قهوه ساز تک‌کاره انتخاب کنید. اگر به تعداد فنجان قهوه‌ی بیشتری نیاز دارید، یک قهوه ساز قطره‌ای اتوماتیک بزرگ‌تر یا یکی قهوه ساز مخصوص مانند فرنچ پرس برقی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اکثر مدل‌های بزرگ‌تر ۱۰ تا ۱۲ فنجان قهوه دم می‌کند.
 • نوع فیلتر : در برخی از قهوه سازها از فیلترهای دائمی و ثابت استفاده می‌شود و در برخی از آن‌ها فیلترهای قابل تعویض به‌کاربرده می‌شود. فیلترهای ثابت و دائمی ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر هستند، اما پس از هر بار استفاده باید کاملاً شسته شوند که این کار انرژی بر و زمان‌بر است. اما فیلترهای کاغذی قابل تعویض بهداشتی تر هستند و پس از هر بار استفاده می‌توانید بدون اتلاف وقت و انرژی آن را تعویض کنید.
 • اندازه‌ی دستگاه : هنگام انتخاب قهوه ساز، فضایی که اشغال می‌کند را نیز در نظر بگیرید. قهوه سازی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با فضایی باشد که برای آن در نظر گرفته‌اید.
 • قابلیت برنامه پذیری : برای برخی از افراد سخت است که بلافاصله بعد از بیدار شدن، دستگاه قهوه ساز را روشن و پر کنند. اگر برای شما هم همین‌طور است و ترجیح می‌دهید کمترین دخالت را برای درست کردن قهوه داشته باشید، قهوه سازی را انتخاب کنید که قابلیت برنامه پذیری داشته باشد تا هرروز صبح به‌طور اتوماتیک قهوه‌تان را دم کند (شب قبل آن را تنظیم می‌کنید). برای زمان‌هایی که فراموش می‌کنید دستگاه را خاموش‌کنید، قابلیت خاموش شدن اتوماتیک هم حائز اهمیت است.
 • راحتی استفاده : هنگام خرید قهوه ساز باید این نکته را در نظر بگیرید که تا چه حد می‌خواهید در فرایند دم کردن قهوه دخالت داشته باشید. اگر از آن افرادی هستید که بلافاصله پس از بیدار شدن قهوه می‌نوشید، بهتر است از قهوه سازهای فیلتری یا قطره‌ای برقی استفاده کنید که فقط گذاشتن آب و پودر قهوه و احتمالاً فیلتر بر عهده‌ی شماست. دستگاه‌های برنامه پذیر نیز گزینه مناسبی برای شما هستند. اما در مدل‌های دستی مجبورید تمام فرایند دم کردن قهوه را خودتان بر عهده بگیرید.
  انتخاب شما کدام است؟ خرید قهوه از بیرون یا آماده کردن قهوه خانگی؟

سایر مقاله‌های مرتبط از دیجی‌هوم:

حداقل قیمت لوازم برقی مورد نیاز برای جهیزیه

8 دیدگاه‌ها

  • بستگی داره چه کجا بخوای بخوری. تو یه کافه قهوه 10 تومنی هست یه جا هم میری برای یه فنجون قهوه 100 تومن پیاده میشی

  • قهوه ساز ایرانی بخریم یا قهوه ساز خارجی؟ قیمت قهوه ساز ایرانی االان تو چه رنجی؟ اصلا ارزش داره تو این بازرا برای یه قهوه ساز ایرانی هزینه کنیم که دو روز دیگه هم خراب بشه؟

 1. الان لوازم برقی خیلی گرون شده ولی باز به نظرم بخریم خیلی بهتره وگرنه اینجا هر روز همه چی هی گرون میشه پس بهتره یه بار بخریم برای چند سال

 2. نه بابا اصلا نمی ارزه یه قهوه ساز ایرانی میخریم هر روز صبح یه قهوه میزنیم اینجوری کمتر از 5 تومن هم میشه حالا پول برق و اب و گاز هم که تو ایران مجانی
  ما آب را مجانی میکنیم برق را مجانی میکنیم گاز را مجانی میکنیم قهوه را مجانی میکنیم
  دل خوش به این مقدار نباشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید