سرویس کولر آبی بدون نیاز به تعمیرکار برای تابستان سال 99

0
171
سرویس کولر آبی
سرویس کولر آبی

دیجی‌هوم در این مقاله قصد دارد صفر تا صد سرویس کولر آبی در منزل را به طور کامل آموزش دهد تا بدون نیاز به تعمیرکار بتوانید کولر آبی منزل خود را برای تابستان ۹۹ راه اندازی کنید.
به فصل گرما که نزدیک می‌شویم یکی از دغدغه‌های اصلی مردم، راه‌اندازی کولر آبی برای تابستان در خانه یا محل کار است. سرویس کولر آبی آن‌قدرها هم کار سختی نیست و شما با یک آموزش صحیح می‌توانید نحوه سرویس کردن کولر آبی را یاد گرفته و این کار را خودتان به‌تنهایی انجام دهید. البته که با انجام این کار در هزینه‌های سالیانه مربوط به کولر نیز صرفه‌جویی کرده و پولی که قرار است بابت آماده‌سازی کولر آبی در تابستان به تعمیرکار بپردازید را در جیب خود می‌گذارید.
قیمت سرویس کولر آبی با توجه به جایگاه کولر، میزان دسترسی و میزان کاری که می‌برد متفاوت است و هرسال این هزینه بیشتر می‌شود. در این مقاله نکات و مطالب مهم برای آموزش سرویس کولر آبی را به شما ارائه خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر برای اولین بار است که این کار را انجام می‌دهید از حضور یک فرد باتجربه در کنار خود بهره ببرید.

راهنمای خرید کولر آبی برای تابستان سال ۹۹

چرا نیاز به سرویس کولر آبی داریم؟

سرویس کولر یک امر واجب است که سالی یک‌بار باید انجام پذیرد این کار علاوه بر افزایش کارایی کولر، در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند. به‌طور کلی کولر آبی با آب‌وهوا کار می‌کند. این دو عنصر مهم موجب راه‌اندازی کولر شما می‌شوند. اگر کولر خود را بازکنید درون آن ‌یک پمپ آب می‌بینید که وظیفه رساندن و پمپاژ کردن آب به داخل آب و پوشال‌ها را دارد. علاوه بر پمپ آب، موتور اصلی کولر یا دینام را نیز خواهید دید. گردش هوای داخل دستگاه کولر بر عهده این موتور می‌باشد. برای سرویس کولر آبی به چند مورد باید دقت کنید، پوشال، تسمه، یاتاقان و پمپ آب.

سرویس کولر آبی به طولانی شدن عمر کولر شما کمک می‌کند.

مراحل سرویس کولر آبی

پیش از انجام هر عملیاتی از خاموش بودن کولر و قطعی برق آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا باید دریچه‌های کولر را بازکنید و کناری بگذارید. پوشال‌ها را نیز از روی دریچه‌ها بازکرده و اگر نیاز به تعویض دارند، پوشال‌های کهنه را داخل یک کیسه جمع‌آوری کنید. دریچه‌های کولر را با استفاده از آب و مواد شوینده به‌خوبی تمیز کنید تا تمام گرد و غبارها از روی آن پاک شود.
سعی کنید سرویس کولر آبی خود را در نور روز انجام دهید تا تمام اجزای آن را به‌راحتی و بدون مشکل ببینید. هنگام سرویس کولر آبی خود حتماً باید از یکی از افراد خانواده خود درخواست کنید که در کنار پنل کولر در داخل منزل بایستد و هر زمان که از او درخواست کردید کولر را روشن یا خاموش کند. همچنین پیش از سرویس کولر تمام دریچه‌های داخلی اتاق‌ها را بازکنید و اجازه دهید که باد کولر از آن‌ها عبور کند.

س از پایان سرویس کاری کولر حتما برای آن یک سایه بان تعبیه کنید. انجام این کار باعث افزیش عملکرد بهتر کولر و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

پوشال کولر آبی:

سعی کنیدسال پوشال‌های کولر را تعویض کنید این کار باعث کاهش گردوخاک و مانع ورود انواع قارچ و باکتری از طریق کانال کولر به داخل منزل می‌شود. پوشال کهنه موجب افزایش بیماری‌های تنفسی و پوستی می‌شود. تازگی پوشال به افزایش خنکی باد تولیدشده توسط کولر کمک می‌کند. پوشال‌ها متناسب با سایز کولرهای آبی دارای اندازه‌های مختلف و متفاوتی هستند. پیش از خرید پوشال از اندازه مناسب آن مطمئن شوید.

تعمیر کولر آبی
تعمیر کولر آبی

یاتاقان کولر آبی:

حتماً یاتاقان‌ها را چک کنید. یاتاقان موجود در کولر دایره فلزی است که موجب حرکت فن داخل موتور می‌شود. خوب آن‌ها را چک کنید که در جای خود مستقر باشند. یاتاقان را روغن‌کاری کرده تا نرم حرکت کند و از تولید صدای نامطلوب در کولر جلوگیری شود. پروانه دینام را هم چندین بار با دست بچرخانید تا نرم حرکت کند.
در برخی موارد صدای کولر با روغن‌کاری یاتاقان از بین نمی‌رود. در این‌گونه موارد نیاز به تعویض یاتاقان دارید. بدنه موتور را بازکرده و یاتاقان را از آن خارج کنید و برای اطمینان بیشتر به همراه خود برده تا اندازه دقیق را خریداری کنید.

تسمه کولر آبی:

تسمه‌ها را به‌خوبی بررسی کنید، نباید زیاد سفت یا شل باشند. اگر تسمه پس از خاموش شدن کولر هنوز چند دور می‌چرخد به معنای این است که نیاز به رگلاژ دارد. اگر تسمه از شکل عادی خود خارج‌شده یا نخ‌هایی را می‌بینید که از آن بیرون زده است یعنی دیگر عمر آن به سر آمده و باید تعویض شود.

پمپ آب کولر آبی:

پمپ آب کولر را چک کنید. ابتدا به‌خوبی آن را تمیز کرده و شست‌وشو بدهید. هر بار که کولرآبی خود را روشن می‌کنید اول پمپ آب را بزنید و اجازه دهید مدتی بگذرد سپس موتور را روشن کنید. آب باید به‌اندازه کافی درون کولر جریان یابد در غیر این صورت پمپ آن خواهد سوخت. باید بررسی کنید که آیا پایه پمپ در آب کافی قرار دارد یا اینکه شناور در جای خود متصل است و یا اینکه آیا جریان آب کولر متصل است؟
در مناطقی که آب آن دارای املاح زیادی است ممکن است پمپ در اثر رسوبات آب دچار گرفتگی شود و این مسئله به پمپ آب آسیب بزند. درصورتی‌که که پمپ آب شما مشکلی ازنظر برقراری جریان آب و برق یا گرفتگی و رسوب نداشت و همچنان کار نمی‌کرد. کولر را خاموش کرده و پمپ آب را از آن جدا کنید و یک پمپ آب جدید جایگزین کنید. یکی از نشانه‌های سوختگی پمپ آب باد گرمی است که از کولر به داخل خانه می‌وزد.

پس از فصل گرما و زمانی که مطمئن هستید دیگر از کولر استفاده نمی‌کنید. به سراغ کولرآبی خود رفته و آب داخل کولر را تخلیه کرده و به‌خوبی آن را تمیز کنید. این کار از زحمت سرویس کولرآبی شما در سال آینده می‌کاهد. همچنین آب داخل کولر باعث زنگ‌زدگی و آسیب به کولر می‌شود. بهتر است پس از پایان فصل گرما نیز آن را تمیز کنید.
اگر قرار باشد از یک متخصص یا سرویس‌کار کولر استفاده کنید، تمیز بودن کولر هزینه سرویس کولر آبی کاهش‌دهد. برای آموزش بهتر سرویس کولر از ویدیوی آموزشی که در اینترنت و سایت‌های معتبر موجود است استفاده کنید. در صورت عدم توانایی در سرویس کولرآبی خود حتماً به یک سرویس‌کار مراجعه کنید.

هزینه سرویس کولرآبی با توجه به محل زندگی شما و یا موقعیت کولر از حدود پنجاه‌هزار تومان شروع‌شده و به ممکن است به حدود ۳۰۰ هزار تومان نیز برسد.

بهترین کولرآبی برای تابستان ۹۹ کدام است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید