آیا واقعاً دستگاه تصفیه هوا برای مقابله با ویروس کرونا مؤثر است؟

0
156
تاثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا
تاثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا

دیجی‌هوم در مقاله تاثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا، قصد دارد به طور کامل و شفاف این موضوع را بررسی نماید.
با شروع سال جدید میلادی همه چشم به دو بیست دوخته بودند و دلشان را به نمره بالا بودن این سال خوش کردند اما گویا این بیست از آن بیست‌هایی نبود که ما انتظارش را داشتیم و همه را حسابی غافلگیر کرد. با شروع سال نو چینی ویروسی به نام کرونا در ووهان چین به‌شدت گسترش یافت و کار مردم را به قرنطینه کشاند و جان تعدادی از مردم را نیز گرفت.

در تمام کشورها جلسه‌های فوق‌العاده برگزار شد تا برای جلوگیری از شیوع جهانی آن کاری بکنند اما درواقع کاری از کسی ساخته نبود، در کمتر از دو ماه این ویروس مهمان ناخوانده اکثر کشورها شد و حالا هم که در نزدیکی نوروز باستانی لنگرش را در ایران انداخته است.
این روزها اکثر مردم در خانه‌ها، خود را قرنطینه کرده‌اند و با هر میزان امکاناتی که در اختیاردارند سعی می‌کنند خود و خانواده‌شان را از این ویروس دور نگاه‌دارند. علاوه بر استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و دستکش و … بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا در محیط‌های بسته استفاده می‌کنند تاکمی به پاک‌سازی محیط داخلی خانه یا محل کارشان کمک کنند؛ اما آیا این روش واقعاً اثربخش است؟ آیا می‌توان شاهد تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا بود؟ در این مقاله به شما خواهیم گفت که دستگاه تصفیه هوا برای مقابله با کرونا مناسب است یا خیر؟

دستگاه تصفیه هوا و کرونا

ماهیت ویروس کرونا:

ویروس کرونا ازجمله ویروس‌های سنگینی هستند که از طریق عطسه یا سرفه فرد مبتلا وارد هوا شده و به‌سرعت بر روی سطوح می‌نشیند. علاوه بر آن بر اساس یافته‌های جدید این ویروس توانایی این را دارد که در محیط‌های بسته تا دقایقی در هوا منتشر باشد.
پس علاوه بر پاکی و ضدعفونی کردن سطوح لازم است که از پاکی هوای منزل یا محیط کار خود هم مطمئن شوید. بسیاری از افراد برای پاک‌سازی هوای محیط از دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌کنند و معتقدند که تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا می‌تواند موجب از بین رفتن آن شود. ازآنجایی‌که این ویروس جدید است و همچنان دانشمندان به تحقیقات در مورد چگونگی و ماهیت آن مشغول‌اند هنوز نظریات محکم و متقنی دراین‌باره وجود ندارد. با توجه به نوع کارایی دستگاه‌های تصفیه هوا سعی داریم آنچه را که می‌تواند برای شما مفید باشد را در اختیارتان بگذاریم.

معرفی برندهای برتر و راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی

دستگاه تصفیه هوا مجهز به UV:

تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا بستگی به امکاناتی دارد که دستگاه به آن مجهز است. به‌طورکلی انواع مختلف دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس نیستند و برای نابودی تمام ویروس‌ها طراحی نشده‌اند اما توانایی از بین بردن برخی باکتری‌ها یا برخی از ویروس‌ها را دارد.
برای مثال درنتیجه تحقیقاتی که اخیراً در دانشگاه کلمبیا انجام شد، نتیجه گرفتند که اشعه ماوراءبنفش با دوز پایین (UVC) که در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها کاربرد دارد می‌تواند برای از بین بردن ویروس آنفولانزا مؤثر باشد. دستگاه‌های تصفیه هوا مجهز به لامپ UV می‌توانند گزینه مناسبی برای از بین بردن این ویروس در فضای اطراف باشند.
البته آنچه در اینجا مطرح شد در مورد ویروس آنفولانزا بود از آنجایی ‌که ویروس کرونا ازنظر نوع و اندازه با آنفولانزا متفاوت است ممکن است اشعه UV تأثیر بسزایی در از بین بردن ویروس کرونا نداشته باشد.

توصیه می‌شود از دستگاه‌های تولید ازن هم‌جهت از بین بردن ویروسی همچون کرونا استفاده نکنید. تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا زمانی مثبت است که آلاینده‌های جدیدی به فضا وارد نکند زیرا ممکن است آلاینده‌های تولیدشده با باکتری یا ویروس منتشر در هوا واکنش نشان داده و پیامدهای ناشناخته و مضری را سبب شوند.

دستگاه تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا:

از دیگر امکاناتی که می‌تواند تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا را نشان بدهد وجود فیلتر هپا است. همان‌طور که می‌دانید برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا از فیلتر استفاده می‌کنند که یکی از بهترین آن‌ها فیلتر هپا است.
این فیلتر با عمل انتشار باعث می‌شود ویروس‌ها و باکتری‌ها مسیر خود را در هوا گم‌کرده و به دام فیلتر هپا بیفتند البته این کار بدون واردکردن آلاینده یا گاز خاصی به داخل فضا صورت می‌گیرد؛ اما این فیلتر برای جذب ذرات محدودیت‌هایی دارد و در این زمینه اندازه ذرات بسیار مهم است. این فیلتر و دستگاه تصفیه هوای خانگی که از این امکان استفاده می‌کند می‌تواند ذراتی با اندازه کمتر از یک میکرون را جذب کند.

ازآنجایی‌که اندازه ویروس کرونا چیزی برابر با ۰٫۱۲ میکرون است می‌تواند توسط دستگاه جذب شود. لازم است که به‌صورت مداوم فیلتر دستگاه خود را ضدعفونی کرده یا در فواصل زمانی کم آن را تعویض کنید. درصورتی‌که ویروس روی فیلتر بماند می‌تواند به‌عنوان یک منبع پخش در نظر گرفته بشود.

درصورتی‌که شاغل نیستید و مجبور به ترک منزل برای رفتن به محل کار خود نیستید لطفاً به‌هیچ‌عنوان از منزل خارج نشوید. با این کار احتمال حمل و ورود ویروس به داخل منزل را تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

مطمئن‌ترین راهی که برای پاکی هوای محیط‌های بسته علاوه بر استفاده از تهویه هوا و تأثیر دستگاه تصفیه هوا بر کرونا می‌توانید انجام بدهید این است که مداوم سطوح مختلف را تمیز و ضدعفونی کنید. علاوه بر آن رعایت بهداشت فردی الزامی است. مراقب باشید که هنگام عطسه یا سرفه کاملاً جلوی دهان خود را گرفته و مانع انتشار ذرات به داخل هوا شوید.

اگر از دستگاه تصفیه هوا برای محل کار خود استفاده می‌کنید حتماً دستگاهی را تهیه کنید که مناسب متراژ محل موردنظرتان باشد تا توانایی تصفیه هر چه‌بهتر محیط را داشته باشد.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا ، برای مقابله با آلودگی هوای تهران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید